توانگر:

شورای عالی اشتغال موانع موجود و بروکراسی ضداشتغال را اصلاح نماید

شورای عالی اشتغال موانع موجود و بروکراسی ضداشتغال را اصلاح نماید

به گزارش محفل یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس سامان دادن به متغیرهای اصلی اقتصاد و مدیریت صحیح بودجه را پیش نیاز رشد اشتغال دانست و اظهار داشت: شورای عالی اشتغال باید بیش از هر چیز سراغ انحصارها و موانع موجود و بروکراسی ضد اشتغال برود و آنرا اصلاح نماید.


مجتبی توانگر در گفت و گو با ایسنا با اشاره به وعده رئیس جمهور برای ایجاد ۴ میلیون شغل در ۴ سال و مصوبه شورای عالی اشتغال برای ایجاد یک میلیون و ۸۵۰ هزار شغل تا اختتام ۱۴۰۱ اظهار داشت: این میزان اشتغال تا آخر سال 1401 رقم بزرگی است و تحقق آن نیاز دارد که رویکرد دولت در حوزه اشتغالزایی تغییر کند. تحقق این رقم اشتغالزایی شدنی است به شرط این که دولت از رویکرد پول پاشی صرف برای اشتغال به رویکرد تسهیل فضای کسب وکار حرکت نماید.
وی ادامه داد: مصوبه مجلس برای تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار یک نمونه دراین زمینه است که می توان با رفع انحصارهایی که در بعضی مشاغل تخصصی است و همین طور کوتاه کردن پروسه صدور مجوز در خیلی از کارهای صنفی و تولیدی اشتغال قابل توجهی ایجاد کرد. خیلی از مردم به دلیلی هزینه های بالای وکالت و کمبود وکیل، در پرونده های حقوقی خود سراغ گرفتن وکیل نمی روند. افرادی که می خواهند یک فعالیت صنفی ساده راه بیندازند ماه ها در صف صدور مجوز معطل می شوند و عطای کار را به لقای آن می بخشند.
نماینده تهران در مجلس افزود: شورای عالی اشتغال باید بیش از هر چیز سراغ انحصارها و موانع موجود و بروکراسی ضد اشتغال برود و آنرا اصلاح نماید. در کنار این موضوع، اعطای تسهیلات و فعال سازی بخش هایی نظیر مسکن که در دستور کار دولت می باشد نیز سهم قابل توجهی در رشد اشتغال ایفا می کند.
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: حتما برای ایجاد این میزان اشتغال نیاز به رشد اقتصادی بالا داریم اما موضوع مهمتر این است که رشد اقتصادی را باید بیش از سرمایه گذاری از محل رشد راندمان محقق نماییم.
وی با اعلان اینکه بخش قابل توجهی از صنعت کشور با ظرفیت کمتر از ظرفیت اسمی کار می کند، اظهار داشت: برای فعال سازی این بخش فقط نیاز به سرمایه در گردش داریم. علاوه بر این بخش هایی مثل مسکن که در دستور کار دولت می باشد و بر طبق مصوبه مجلس مقرر است ساخت سالانه یک میلیون مسکن محقق شود را می توان به مثابه لوکوموتیوی در نظر گرفت که طیف وسیعی از مشاغل را در ادامه خود فعال می کند.
توانگر در آخر تصریح کرد: موضوع مهم دیگر گذر از دوره کروناست. با تکمیل روند واکسیناسیون و عبور از دوره کرونا و فعال شدن بخش هایی مثل گردشگری، باید منتظر رونق این بخش و فعال شدن اشتغال در آن باشیم. همه اینها کمک می نماید تا بتوان اشتغال را رشد داد ولی این مسئله زمانی محقق می شود که دولت بتواند متغیرهای کلان اقتصاد و همچون کسری بودجه را به شکلی مدیریت کند که تورم مهار شود. در حقیقت پیش فرض همه شرایط آماده کشور برای رشد اشتغال، سامان دادن به متغیرهای اصلی اقتصاد و مدیریت صحیح بودجه است.
منبع:

1400/08/15
11:40:59
5.0 / 5
1093
تگهای خبر: اقتصاد , پرونده , دولت , قم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
محفل