فرانسه بازی پلیس بد را خیلی زود شروع کرد

فرانسه بازی پلیس بد را خیلی زود شروع کرد

به گزارش محفل تحرک زود هنگام فرانسه در جایگاه سنتی پلیس بد در مذاکرات هسته ای نشان داد حسن نیتی که غرب تا قبل از اعلام آغاز مذاکرات از آن دم می زد بخشی از بازی سیاسی تکراری برای فشار بر ایران بوده و صداقتی در آن وجود ندارد.


به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا از نورنیوز؛ علی باقری معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه (۱۲ آبان ماه) در توئیتر نوشت: «در تماس تلفنی با انریکه مورا، آغاز مذاکرات با هدف لغو تحریم های غیرقانونی و غیرانسانی، در روز ۸ آذرماه در وین مورد موافقت قرار گرفت». اعلام این خبر بلافاصله با واکنش مثبت اکثریت کشورهای طرف مذاکره با ایران در پرونده هسته ای روبرو شد.
اما در حالیکه تا قبل از اعلام آغاز زمان مذاکرات از جانب ایران، مقام های غربی بخصوص آمریکایی ها به صورت مکرر از تعلل ایران در بازگشت به مذاکرات انتقاد می کردند به فاصله یک روز بعد از اعلام خبر آمادگی ایران برای آغاز مذاکرات، فرانسه روز پنج شنبه ۱۳ آبان در اعلام موضعی کاملا تهدید آمیز، اعلام نمود که مشغول رایزنی با متحدانش در مورد چگونگی واکنش به «عدم همکاری» ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی است.
آن-کلر لوژاندر، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه روز پنج شنبه ۱۳ آبان در نشستی خبری خاطرنشان کرد که این کشور هنوز هم می تواند در نشست آتی شورای حکام، به همراه شرکای خود ضد ایران دست به اقدام بزند.
با توجه به اینکه نشست بعدی شورای حکام مقرر است در اواسط ماه جاری میلادی (نوامبر) و قبل از آغاز دور جدید مذاکرات هسته ای برگزار شود، اظهارات سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نشان داده است که این کشور در آستانه شروع دور جدید مذاکرات هسته ای باردیگر لباس پلیس بد را به تن کرده و می خواهد با استفاده از اهرم آژانس بین المللی انرژی اتمی و به نمایندگی از مذاکره کنندگان غربی ایران را تحت فشار قرار دهد.
تلاش فرانسه برای تحت فشار قرار دادن ایران در حالی است که جمهوری اسلامی با نشان دادن حسن نیت، ۲۲ شهریور سال جاری موافقت خویش را با سرویس دوربین های آژانس در تاسیسات هسته ای اعلام نمود و تنها با عنایت به حمله خرابکارانه به تاسیسات کرج و بدلیل ادامه تحقیقات جنایی، این مرکز را از شمول سرویس دوربین ها مستثنی کرد.
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، روز ۱۱ آبان در تازه ترین واکنش نسبت به مخالفت ایران برای سرویس دوربین های مجتمع کرج اظهار داشته بود: «تلاش برای نظارت بر برنامه هسته ای ایران مانند پرواز در ابرهای متراکم است و این وضعیت نمی تواند برای مدت طولانی تری ادامه یابد».
وی از قدرت های جهانی خواسته بود در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، اقدامات ایران را محکوم کنند و تهدید ایران از جانب فرانسه هم باید در قالب درخواست گروسی مورد ارزیابی واقع شود.
از زمان قرار گرفتن رافائل گروسی در جایگاه مدیرکلی آژانس که به لطف حمایت ایالات متحده آمریکا انجام شد، این نهاد بین المللی از حوزه اجرای وظایف حقوقی و فنی در برابر ایران خارج و با اتخاذ رویکرد سیاسی عملا به اهرم فشار غرب بخصوص آمریکا بر ضد ایران تبدیل گشته است.
باز کردن پرونده هایی که قبلا با امضاء توافقنامه برجام بسته شده بود و انجام مصاحبه های تند و بیان مواضع سیاسی غیر سازنده از جانب گروسی که هیچ ارتباطی به وظایف قانونی آژانس ندارد، عملا آژانس را به بخشی از مشکل در راه تداوم مذاکرات هسته ای مبدل کرده است.
پاس کاری آژانس و فرانسه که همواره نقش پلیس بد را در مذاکرات هسته ای برعهده داشته هم تداوم سناریوی غرب برای بهره گیری از ابزار آژانس در راه شکل دادن به جریان فشارسیاسی در آغاز دور جدید مذاکرات است.
اگرچه چینش تکراری مهره های شطرنج از جانب طرف های غربی در آستانه شروع دور جدید مذاکرات برای جمهوری اسلامی ایران قابل پیشبینی بود، اما تحرک زود هنگام فرانسه در جایگاه سنتی پلیس بد، نشان داد که از قرار معلوم، حسن نیتی که غرب تا قبل از اعلام آغاز مذاکرات از آن دم می زد چون گذشته بخشی از بازی سیاسی تکراری برای پیشبرد سناریوی «فشارسیاسی- امتیاز گیری» بوده و صداقتی در آن وجود ندارد.
مذاکره در فضای تهدید و فشار سیاسی، عملا اصل گفت و گو برای دستیابی به توافق را گرفتار تناقض می کند و حاصل آن چیزی به جز پیچیده تر شدن شرایط موجود نیست.
اگر غرب هنوز بر اتخاذ شیوه های قبلی برای امتیازگیری یک طرفه اصرار دارد، باید این حقیقت را مورد توجه قرار دهد که شرایط ورود ایران به مذاکرات کاملا تغییر کرده است.
مذاکره کنندگان غربی از ۸ آذرماه یا باید خویش را برای مذاکره ای عادلانه، صریح و نتیجه محور آماده کنند و یا از الان مسئولیت عدم تغییر در وضع موجود را بپذیرند.


منبع:

1400/08/14
16:47:24
5.0 / 5
1140
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
محفل