یك عضو كمیسیون كشاورزی مجلس مطرح كرد

چرا دولت اقدامی در جهت بهبود وضعیت تولیدکنندگان برنج انجام نمی دهد؟

چرا دولت اقدامی در جهت بهبود وضعیت تولیدکنندگان برنج انجام نمی دهد؟

به گزارش محفل نماینده مردم ساری در مجلس یازدهم گرانی مداوم بازار برنج را حاصل نامنظم بودن واردات و صادرات دانست و اظهار داشت: الان که در انبارها برنج به اندازه کافی وجود دارد، قیمت برنج کم نشده است چون که واسطه ها بازار را تسخیر کردند.


منصور علی زارعی در گفتگو با ایسنا در مورد گرانی مداوم برنج اظهار نمود: دولت باید سیاست های صادرات و واردات را منظم کند. استراتژی دولت باید بگونه ای باشد که در عین تأمین منافع تولیدکننده، منافع مصرف کننده را هم تأمین کند. وضعیت فعلی هم به تولیدکننده و هم به مصرف کننده فشار می آورد.
این عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس ضمن اشاره به به انتها رسیدن زمان محدودیت واردات برنج اظهار داشت: دولت باید در زمان مشخص نسبت به تعرفه گمرکی، شاخص وارداتی و صادراتی و مسائلی از این دست اقدام می کرد تا بازار برنج تنظیم شود اما این اقدام صورت نگرفت.
نماینده مردم ساری در مجلس اضافه کرد: حدود ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تن مصرف داخلی ماست که حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تن آن وارد می شود. بخشی قابل توجهی از ماجرای افزایش برنج در کشور، به نامنظم بودن زمان و نوع واردات برمی گردد. از سوی دیگر ۸۵ درصد برنج کشور در شمال کشور تأمین می شود. پرسش اینجاست که چرا دولت اقدامی در جهت بهبود وضعیت تولیدکننده انجام نمی دهد؟


بهبود وضعیت تولیدکنندگان برنج به نفع مصرف کنندگان است
برنج از کشاورز ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان خریداری می شود

وی بهبود وضعیت تولیدکنندگان برنج را به نفع مصرف کنندگان دانست و تاکید کرد: اگر دولت برنامه ریزی درست داشته باشد، نیازی به واردات برنج نخواهیم داشت. وقتی دولت از اراضی کشاورزان حمایت نمی کند، یارانه سم و کود به او تعلق نمی گیرد و به صورت کلی هزینه تولید نسبت به درآمد کلی بالاست، نمی توانیم به خودکفایی ۱۰۰ درصدی در زمینه برنج برسیم.
زارعی در انتها اظهار داشت: تنظیم همه این موارد دست دولت می باشد. برنج کاران شمالی بارها از دولت خواسته اند که بازار برنج را به نفع تولیدکننده و مصرف کننده تأمین کند. الان که در انبارها برنج به اندازه کافی وجود دارد، قیمت برنج کم نشده است به این خاطر که واسطه ها بازار را تسخیر کردند. مبلغی که از کشاورز خریداری می شود چیزی بین ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان است. دولت باید دست واسطه ها را از بازار برنج قطع کند.
منبع:

1400/08/12
23:52:17
5.0 / 5
1115
تگهای خبر: دولت , قیمت , مجلس , مجلس یازدهم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
محفل