چاره رفع نگرانی غربی ها از برنامه هسته ای ایران چیست؟

چاره رفع نگرانی غربی ها از برنامه هسته ای ایران چیست؟

به گزارش محفل رفع نگرانی تروئیکای اروپایی و آمریکا از فعالیتهای هسته ای ایران در دستان خود این کشورهاست. اگر این کشورها اراده جدی برای عمل به تعهدات بر زمین مانده خود داشته باشند، احیای توافق هسته ای کاملا در دسترس می باشد.به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، تحریم و تهدید بخشی از ابزارهای سیاست خارجی ایالات متحده است. مقامات آمریکایی همواره در رویارویی با کوچکترین اختلاف نظرها با کشورهای دیگر از ابزار تهدید استفاده می نمایند.

چند ماه پیش در جریان مذاکرات وین دیپلمات های آمریکایی بارها تکرار کردند که در صورتیکه مذاکرات با منافع آنها همخوانی نداشته باشد میز مذاکره را ترک خواهند کرد یا این که اگر مذاکرات شکست بخورد، آماده بررسی گزینه های دیگر هستند. حالا هم در حالیکه دولت سیزدهم درحال بررسی نحوه ورود به مذاکرات است و برای این امر برنامه ریزی می کند، مقامات آمریکایی تهدید می کنند که پنجره مذاکرات درحال بسته شدن است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید به تازگی طی اظهاراتی گفته که دولت آمریکا به دنبال هماهنگی با سه کشور اروپایی برای تشکیل یک جبهه متحد در مقابل ایران است. این اظهارات مقام آمریکایی هم متضمن و حاوی نوعی تهدید از شکل گیری اجماع ضد تهران است.

نگاهی اجمالی به تحولات سالهای اخیر نشان داده است که ذهنیات و چهارچوب فکری مقامات آمریکایی همچنان در مدار تفکرات تهدیدمحور شکل گرفته و حرکت می کند. این در شرایطی است که جمهوری اسلامی نشان داده که در سایه زور و تهدید هیچگاه با آمریکا مذاکره نخواهد کرد که اگر چنین بود این رویکرد در دولت پیشین آمریکا و با سیاست فشار حداکثری ترامپ جواب می داد.

بر اساس گزارش رویترز، جیک سالیوان در پاسخ به پرسشی در مورد سفر اروپایی رئیس جمهوری آمریکا گفت، جو بایدن با شرکای اروپایی یعنی بریتانیا، فرانسه و آلمان، سه کشور حاضر در توافق هسته ای برجام، درباره ایران گفتگو خواهد نمود. مشاور امنیت ملی کاخ سفید افزوده است، بخشی از دلایلی که رئیس جمهوری می خواهد از فرصت برای هماهنگی نزدیک با شرکای اروپایی خود، بخصوص با سه کشور اروپایی که بخشی از مذاکرات هستند، استفاده نماید، این است که ما بعد از چهار سال اختلاف در سیاست ایران در دولت گذشته آمریکا، یک جبهه متحد داشته باشیم.

نکته مهمی که در ادبیات این مقام آمریکایی باید مورد توجه قرار بگیرد این است که طی چهار سال گذشته هرچند به لحاظ لفظ و کلام اختلاف نظرهایی میان آمریکا و اروپایی ها وجود داشت با این وجود دولت های اروپایی در اجرای سیاست های تحریمی به صورت کامل از آمریکا تبعیت کردند.

مردم ایران در چهارسال اخیر بی سابقه ترین فشارهای تحریمی آمریکا را در سایه بی عملی و انفعال محض دولت های اروپایی متحمل شدند و حتی در جریان شیوع گسترده کرونا و نیاز مبرم ایران به کمک های بهداشتی و درمانی، نهادهای بین المللی تحت نفوذ و فشار این دولت ها از اعطای وام برای تأمین اقلام مورد نیاز خودداری کردند.

ایران در چهار سال گذشته توانست با استفاده از ظرفیت های داخلی این فشارها را بی اثر کند به صورتی که حتی به اذعان مقامات غربی کارزار تحریم نتوانست اهداف پیشبینی شده آمریکایی ها در خصوص فروپاشی ایران را محقق سازد. از این جهت تهدید ضمنی نهفته در اظهارات سالیوان در خصوص شکل گیری اتفاق نظر بین آمریکا و تروئیکای اروپایی موضوعی است که در چهار سال گذشته هم وجود داشته است.

بخش دیگری از اظهارات و ادعاهای غربی ها عبور ایران از محدودیت های پیشبینی شده در توافق هسته ای است. طبیعی است که هر توافقی دو بخش دارد و عمل به تعهدات نمی تواند یکطرفه باشد. اتفاقا ابزار و راهکار رفع نگرانی دست خود شرکای توافق هسته ای است. این دولت ها با رفع تحریم های ظالمانه هسته ای ایران و عمل به تعهدات خود خواهند دید که تهران چقدر در اجرای تعهداتش جدی و راسخ است و ۱۵ گزارش آژانس در سالهای گذشته هم موید پایبندی ایران به تعهداتش بوده است. از این جهت صرف ابراز نگرانی مقامات غربی از وضعیت صنعت هسته ای ایران بلاوجه هست.

وزیر امور خارجه اعلام نموده است که مذاکرات برای رفع تحریم های ظالمانه ضد ایران ماه نوامبر برگزار می شود. از طرفی طی هفته های اخیر دیدارهایی بین علی باقری معاون وزیر امور خارجه و انریکه مورا هماهنگ کننده اروپایی کمیسیون مشترک برگزار شده است.

اظهار نظرهای رسانه ای و تبلیغاتی از جانب غربی ها و عرضه ژست گفت و گو و دیپلماسی و همزمان عرضه تصویری گریزان از دیپلماسی از ایران کمک چندانی به رفع نگرانی های ادعایی مقامات اروپایی وآمریکایی نخواهد کرد. شرکای توافق هسته ای باید به دور از هرگونه نگاه طمع ورزانه به ابزارهای تحریم و تهدید به دنبال اجرای واقعی و قابل راستی آزمایی تعهدات خود باشند. اگر اراده جدی برای عمل به تعهدات این کشورها وجود داشته باشد احیای توافق هسته ای کاملا در دسترس می باشد.


منبع:

1400/08/11
09:51:13
5.0 / 5
973
تگهای خبر: دولت , وزیر امور خارجه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان محفل
محفل