بازخوانی نقش مخرب آژانس در شروع مذاکرات هسته ای

بازخوانی نقش مخرب آژانس در شروع مذاکرات هسته ای

محفل: اعضای 1+4 اگر واقعا به دنبال احیای برجام و از سرگیری مذاکرات هسته ای با ایران هستند، بهتر است در ابتدا تکلیف خودرا با جنجال های غیرسازنده گروسی مشخص کرده و مرزبندی خودرا با تهدیدات نظامی اسرائیل مقابل ایران اعلام کنند.


به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا از نور نیوز، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که برای دیدار و گفت و گو با «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه ایالات متحده به واشنگتن سفر کرده در مصاحبه با فایننشال تایمز باردیگر مقابل ایران موضع گرفته و نسبت به آنچه محدودیت های به وجود آمده بر سر نظارت آژانس بر کارهای هسته ای ایران خوانده، هشدار داده است.
«رافائل گروسی» در این مصاحبه گفته که "لازم است به فوریت با «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران تماس گرفته و با او درباره نظارت آژانس بر کارهای اتمی ایران صحبت کنم."
اگرچه در آخرین توافق میان گروسی و «محمد اسلامی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به موضوع سفر مجدد او به ایران اشاره شده اما بنابر کسب اطلاع، بدلیل تداوم رفتارهای سیاسی گروسی و عدم پایبندی او به توافقات دوجانبه، هنوز از طرف ایران تاریخی برای سفر مجدد مدیرکل آژانس به کشورمان مشخص نشده است.
گفته می شود گروسی اصرار دارد تا قبل از نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی که مقرر است در ماه نوامبر اجرا شود ضمن سفر به ایران با مقامات کشورمان خصوصاً آیت الله رییسی دیدار و مذاکره داشته باشد.
رفتار و مواضع گروسی مقابل ایران در حالی است که بر خلاف تبلیغات ضدایرانی رسانه های غربی، بی شک می توان او را یکی از موانع جدی بر سر راه شروع مجدد مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۴ در وین معرفی نمود.
به جرات می توان اظهار داشت که اظهارات و اقدامات گروسی از شروع مسوولیتش در آژانس بسیار نزدیک به اقدامات تخریبی رژیم صهیونیستی در برنامه هسته ای ایران بوده است. او که مدیریت خود بر آژانس را مدیون حمایت های سنگین دولت ترامپ می داند، بعد از استقرار دولت بایدن در کاخ سفید نیز همچنان در تلاش است تا با خوش رقصی بیشتر مسیر گذشته را ادامه داده و جایگاه خودرا تثبیت کند.
این در حالی است که تل آویو و واشنگتن آشکارا در مورد شیوه مواجهه با ایران اختلاف نظر دارند و چنانچه اخبار انتشار یافته از سفر اخیر مشاور امنیت ملی رژیم صهیونیستی به آمریکا نشان می داد، این اختلافات به اوج خود رسیده است.
بر این اساس؛ کاملا مشخص است که باتوجه به ادامه مسیر تقابلی «نتانیاهو» مقابل ایران توسط دولت «نفتالی بنت»، با اهمیت ترین دلیل رفتارها و مواضع ضدایرانی گروسی نفوذ لابی اسرائیل در آژانس و مدیریت او توسط تل آویو است که متاسفانه حیثیت حقوقی آژانس را به شدت خدشه دار کرده است. در چنین شرایطی چرت نیست اگر گروسی را نه قسمتی از راهکار شروع مذاکرات بلکه یکی از موانع اصلی آن بدانیم.
مدیرکل سیاسی کار آژانس با طرح ادعاهای واهی و با استناد به گزارش ها و اسناد جعلی ارائه شده از طرف نتانیاهو، پرونده هایی را که قبلا و در جریان امضای برجام بسته شده بود، باردیگر فعال کرده و با توسعه فضای بی اعتمادی، عملا به مشکلی در راه شروع مذاکرات تبدیل گشته است.
نکته آنکه؛ اقدامات و مواضع مخرب گروسی دستِ کم از دو زاویه کاملا بر خلاف نص صریح اساسنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی است؛
او نه فقط به وظیفه صیانتی خود در قبال ایران بعنوان یک عضو آژانس عمل نکرده و حتی حاضر به محکوم نمودن صریح خرابکاری های هسته ای و ترور دانشمندان ایرانی توسط اسراییل نشده، بلکه با اتکا به اسناد ادعایی و جعلی ارائه شده از طرف یک دولت غیر عضو در آژانس در کوشش برای گشودن پرونده جدیدی مقابل ایران و پیچیده تر کردن فضای موجود است.
جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام نموده که هیچگاه میز مذاکره را ترک نکرده و همیشه برای شنیدن پیشنهاداتی که تامین کننده حقوق قانونی اش باشد آمادگی دارد اما کاملا روشن است که در شرایطی که رئیس نهاد بین المللی ناظر بر کارهای هسته ای به ابزاری برای فشار سیاسی به ایران تبدیل گشته و رژیم شرور و تروریست صهیونیستی نیز با تهدید نظامی ایران، آشکارا اعلام می کند که با تامین بودجه یک و نیم میلیارد دلاری به دنبال ضربه زدن به تاسیسات هسته ای کشورمان است، نمی توان به شکل گیری مذاکره در بستری حقوقی و فنی امیدوار بود.
بر این اساس بنظر می رسد دیگر اعضای ۱+۴ اگر واقعا به دنبال احیای برجام و از سرگیری مذاکرات هسته ای با ایران هستند، بهتر است بجای میدان دادن به عنصری که به هیچ چیز به جز تثبیت جایگاه خود و ارضا حس خود بزرگ بینی اش فکر نمی کند، تکلیف خودرا با جنجال های غیرسازنده وی مشخص کرده و مرزبندی خودرا با تهدیدات نظامی اسرائیل مقابل ایران اعلام کنند.
پذیرش انجام تعهدات از طرف طرف های ایران در برجام و محترم شمردن حقوق تضییع شده ایران طی سه سال و نیم گذشته، تنها مسیری است که می تواند شرایط لازم برای شروع مجدد مذاکرات را مهیا کند و به بن بست موجود اختتام دهد.


منبع:

1400/07/29
22:32:30
5.0 / 5
1276
تگهای خبر: پرونده , دولت , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
محفل