مرندی در گفت وگو با محفل:

غربی ها راهی جز رفع تحریم ها و صرف نظر کردن از زیاده خواهی ندارند

غربی ها راهی جز رفع تحریم ها و صرف نظر کردن از زیاده خواهی ندارند

محفل: تحلیلگر مسائل آمریکا، تنها راه احیای توافق هسته ای را رفع تحریم های ظالمانه و دست کشیدن غربی ها از زیاده خواهی و پرداخت غرامت به ایران ارزیابی کرد.


«محمد مرندی» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا، با اشاره به سفر معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران اظهار داشت: اروپایی ها و آمریکایی ها در پی آن هستند که توافق هسته ای را به گونه ای که مورد علاقه و نظر آنها است، باردیگر احیا کنند و نه توافقی که در سال ۲۰۱۵ میان ایران و گروه ۱+۵ مورد توافق قرار گرفت.
این کارشناس مسائل آمریکا افزود: آنها در پی این هستند که ایران، توافق جدیدی را بپذیرد که بر طبق آن، هم برخی مفاد قبلی توافق تغییر یافته و طولانی تر شود و هم به مذاکرات منطقه ای و موشکی گره زده شود که ایران تا حالا مقابل این خواسته مقاومت کرده و آنرا نپذیرفته است.
وی اضافه کرد: ایران تنها حاضر به احیای توافق هسته ای به همان شکل توافق پیشین و به شرط رفع موثر تمامی تحریم ها است و سفر معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و اصرارهای پی درپی اما بی نتیجه آنها، نشانه ضعف اروپا و آمریکا است خصوصاً این که قیمت فعلی نفت ۸۰ دلار است و احیانا به ۱۰۰ دلار افزایش می یابد و یک بی ثباتی در عراق حاکم است که این مسئله به سود غربی ها نیست و می تواند سبب افزایش بیشتر قیمت نفت شود.
غربی ها دیگر بیش از این نمی توانند نفت ایران را تحریم کنند
مرندی با تاکید بر این که دست اروپا و آمریکا برای فشار به ایران خالی است، اظهار داشت: آمریکایی ها از افغانستان عقب نشینی کرده و درصدد کاهش حضور در خاورمیانه و تمرکز بیشتر بر چین برای رویارویی با آنها هستند. این مساله نیازمند آنست که هزینه های خودرا در غرب آسیا کم کند که کاهش و کنترل تنش و تقابل با ایران از این موارد است.
کارشناس مسائل بین المللی با اعلان اینکه غربی ها نیازمند توافق با ایران هستند، اشاره کرد: ایران می داند احتمال افزایش قیمت نفت و بی ثباتی در عراق تا چه اندازه برای اروپایی ها خطرناکست و آنها نیازمند ثبات در منطقه و مدیریت اوضاع هستند. علاوه بر این غربی ها دیگر بیش از این نمی توانند نفت ایران را تحریم کند چونکه بازارهای انرژی تشنه نفت ایران است و بی ثباتی در عراق، نفت ایران را طلا می کند.
وی اضافه کرد: در مسافرت «انریکه مورا» این موضوعات به طرف اروپایی یادآوری و به او تاکید گردیده است که تنها راه احیای توافق هسته ای، رفع تحریم های ظالمانه مقابل ایران، صرف نظر کردن از زیاده خواهی ها و حتی پرداخت غرامت به ایران است.
اروپا اراده ای از خود ندارد
مرندی اظهار داشت: غربی ها نباید انتظار و خواسته جدیدی از ایران داشته باشند اگر طرف غربی تعهداتش را ذیل تعهدات هسته ای و قطعنامه ۲۲۳۱ انجام دهد، ایران هم بعد از راستی آزمایی به تمامی تعهداتش در ذیل برجام بازمی گردد و اقدامات جبرانی خودرا متوقف خواهدنمود اما اگر آنها بخواهند همچنان به زیاده خواهی های خود ادامه دهند، به بن بست خورده و باید منتظر افزایش قیمت نفت باشند.
وی در پاسخ به این پرسش که اروپایی ها تا چه اندازه برای رفع تحریم ها و بازگشت به مذاکرات آمادگی دارند، بیان کرد: اروپا اراده ای از خود ندارد و حتی آن ژست و اراده ای که زمان ترامپ در مخالفت با آمریکا از خودشان نشان می داد، ارزش چندانی نداشت. اروپایی ها آنقدر غیرموثر عمل کرده اند که حالا سوال این است که چرا آنها پای میز مذاکره حضور دارند وقتی که از خود اراده ای ندارند.
این استاد دانشگاه با تاکید بر این که ایران به گفت و گو و مذاکرات با تمامی کشورها همچون اروپایی ها ادامه می دهد، تصریح کرد: اگر غربی ها مسیر خودرا تغییر داده و عقلایی رفتار کنند، ایران از این تغییر رویکرد استقبال می کنند. آنها باید بدانند شرایط با ۶ سال قبل تغییر کرده و الان شرایط به سود ایران است.
اروپایی ها به فکر منافع خودشان باشند
مرندی با اشاره به کمپین شکست خورده «فشار حداکثری» از طرف آمریکا عنوان کرد: ایران فشار حداکثری را تحمل کرد، هرچند متحمل فشارها و خسارت هایی شد اما جمهوری اسلامی ایران باقی ماند و این اروپایی ها و آمریکایی ها هستند که با بحران اقتصادی و شکاف های سیاسی روبه رو هستند و الان هم بی ثباتی در غرب آسیا می تواند فشارها را بر آنها دو چندان کند.
تحلیلگر مسائل اروپا و آمریکا افزود: انتظار ایران از اتحادیه اروپا این است که آنها به فکر منافع خودشان باشند. آنها در این سال ها قربانی سیاست های آمریکا شدند. اروپایی ها در سوریه از تکفیری ها حمایت کردند اما نتیجه آن، بمبگذاری تروریست ها در شهرهای اروپایی و موج آوارگان سوری به کشورهای اروپایی شد. به لیبی حمله کردند اما نتیجه اش، سرازیر شدن مهاجران به اروپا شد.
مرندی افزود: جنگ عراق و افغانستان و بحران سوریه تنها سبب بی ثباتی منطقه و حرکت موج آوارگان و مهاجران به سمت اروپا شده است که این مسئله بر رشد بنیادگرایی و افراط گرایی در کشورهای اروپایی شده است.
وی با اعلان اینکه غربی ها با سیاست های خصمانه و غیرانسانی شان فقط برای خود دردسر به وجود آورده اند، اشاره کرد: اتحادیه اروپا باید به آمریکا فشار آورد تا دست از زیاده خواهی هایش کشیده و به تعهداتش ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ عمل کند اما من این اراده را نه در اروپا و نه در آمریکا نمی بینم.منبع:

1400/07/26
09:31:07
5.0 / 5
1308
تگهای خبر: اقتصاد , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
محفل