رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش:

جامعه ما تا حدود زیادی با فضای کاری عقیدتی سیاسی بیگانه است

جامعه ما تا حدود زیادی با فضای کاری عقیدتی سیاسی بیگانه است

به گزارش محفل رییس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش با اعلان اینکه طرح های فرهنگی مصباح در ارتش تبدیل به گفتمان شده، اظهار داشت: این طرح ها، قوام بخش و ارتقا دهنده سطح آمادگی و توان رزمی کارکنان است که می تواند سبب تاثیرات مثبت در وظیفه شناسی هرچه بهتر و بیشترِ کارکنان ارتش شود.


به گزارش محفل به نقل از روابط عمومی ارتش، حجت الاسلام و المسلمین عباس محمد حسنی رییس سازمان عیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران به مناسبت 24 مهر سالروز تأسیس سازمان عقیدتی سیاسی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی ارتش، با اشاره به جمله "ارتش کلمه طیبه است" اظهار داشت: دراین باره از بیانات حضرت آقا استفاده می کنم که می فرمایند: 《نقش شما برادران عقیدتی و سیاسی در رسیدن به نقطه مطلوب نقش تعیین کننده ای است》. این سخن نورانی گواه روشنی است که عقیدتی سیاسی توانسته نقش خودرا به درست ایفاء کرده و چنین مدال افتخاری را از فرماندهی کل قوا(مدظله العالی) دریافت کند.
ایشان سپس اظهار داشت: ما البته ادعایی نداریم و معتقد هم نیستیم که همه وظایفمان را به درستی انجام دادیم اما می توانیم بگوییم که هرآنچه می دانستیم و بلد بودیم را کوشیدیم پای کار بیاوریم؛ تلاشمان این است که هرچه در توان داریم به کار ببندیم تا آن رسالت بزرگی که برعهده ماست به درستی صورت گیرد.

رییس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش، فلسفه وجودی طرح های مصباح را الهام گرفته از متن حکم انتصابش توسط مقام معظم رهبری(مدظله العالی) عنوان نمود و افزود: فرمانده معظم کل قوا(مدظله العالی) در حکمی که این سرباز کوچکشان را بعنوان رییس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش منصوب فرمودند سه چیز را مشخصا از بنده خواسته اند؛ افزایش بصیرت کارکنان، خانواده ها و فرزندان آنها، تعامل اثربخش با سامانه فرماندهی و نهایتاً افزایش صمیمیت بین ارتش و سایر نیروهای مسلح شامل سپاه، نیروی انتظامی و وزارت دفاع.
وی ادامه داد: هرسه ماموریت بسیار سنگین هستند؛ ما با همفکری در هئیت اندیشه ورزی راهبردی سازمان، طرح هایی را تهیه و تدوین کردیم تا در بستر آنها بتوانیم انتظارات حضرت آقا را برآورده سازیم.
محمد حسنی در ادامه اظهار داشت: در همین راستا این طرح ها را مصباح نامگذاری کردیم چونکه واژه ای است قرآنی به مفهوم چراغ؛ در حقیقت این طرح ها به مثابه چراغی است تا به روشنی پیش پای خودرا ببینیم و بتوانیم هم کار درست را انجام بدهیم و هم درستکاری را نهادینه نماییم.
رییس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش با اشاره به این که 16 طرح فرهنگی مصباح مخاطب محور و موضوع محور تعریف شده است، توضیح داد: بعنوان مثال طرح های مربوط به برادران عزیز سرباز، کارکنان، خانواده ها و... مخاطب محور و طرح های مربوط به نهج البلاغه، کتابخوانی، مهدویت وطن دوستی و.... موضوع محور تدوین شده اند.
وی افزود: این طرح ها در حقیقت قطب نمای کار فرهنگی ما هستند که هم تکلیف ستاد و انتظارات آن از صف و هم تکلیف مجریان درصف را روشن کرده که در چه حوزه هایی باید به حوزه مرکزی سازمان گزارش بدهند و پاسخگو باشند.
محمد حسنی با تاکید بر این که طرح های فرهنگی مصباح در ارتش تبدیل به گفتمان شده، اشاره کرد: طرح های مصباح طرح های ماندگار و تاثیر گذاری است؛ معتقدم پس از بنده نیز به آسانی امکان کنار گذاشتن آنها وجود نخواهد داشت، برای اینکه بدیلی ندارند. باید اعتراف کنم در تبدیل طرح ها به فرهنگ فراگیر در ارتش، نقش فرماندهان خصوصاً شخص امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده محترم کل ارتش ایران بسیار تعیین کننده و فراموش ناشدنی و ماندگار است.
وی ادامه داد: امیر سرلشکر موسوی در نهادینه کردن این طرح ها تدبیر ماندگاری را به کار بسته و با حمایت های فوق العاده تاثیر گذار خویش پشت این برنامه فرهنگی در آمده و هرگونه مانع اجرای آنها را از سر راه مجریان برداشتند. خدا را شاکرم که در زمان ایشان توفیق خدمتگزاری را پیدا کردم. هیچ کجا مقدمه ای لازم نبوده الا این که ایشان شخصا وارد میدان شده و دستور فراهم شدن آن مقدمات را صادر فرمودند تا این طرح ها به درستی و کامل و جامع اجرا شوند. رییس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش طرح فرهنگی مصباح را قوام بخش و ارتقا دهنده سطح آمادگی و توان رزمی کارکنان دانست و اشاره کرد: طرح مصباح موجب تاثیرات مثبت در انجام وظایف در ارتش می شود.

نماینده ولی فقیه با اشاره به این که جوانان امروز اعتقادات و ادراکات و برداشت های اجتماعی، دنیای فکری و فرهنگی بسیار متفاوتی با گذشتگان دارند، بیان کرد: نکته دیگر این که ما باید به روز عمل می کردیم. همانطور که می دانید جوانان امروز شرایط محیط زندگی شان با جوانان ۳۰ و یا ۴۰، ۵۰ سال پیش بسیار متفاوت می باشد.
امروز خیلی از سربازان در مقایسه با زمان های قدیم از نظر آسایش و توانایی های مادی برخوردارترند.
وی افزود: در گذشته امکانات خانه پدریشان از امکانات محیط های رزمی و نظامی کمتر بود بدین جهت آستانه تحملشان در محیط های نظامی بیشتر بود ولی هم اکنون امکانات خانه پدری آنان از امکانات محیط های نظامی بیشتر است در نتیجه آستانه تحملشان در محیط های نظامی نسبت به گذسته کمتر شده است بنابر این برای تغییر ذائقه آنان از روحیه غیر رزمی به روحیه رزمی باید کارویژه فرهنگی صورت بگیرد تا بتوانند خودرا با محیط های رزمی بهتر و بیشتر تطبیق دهند.
رییس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش با تاکید بر این که ما باید این جوان را نمک گیر نماییم و روحیاتش را تغییر بدهیم، اشاره کرد: روحیات بزمی جوانان باید به روحیات رزمی تغییر کند. بدین جهت نخستین برخورد با سرباز بسیار مهم است؛ نخستین برخورد می تواند مسیر زندگی او را تا آخر بصورت منفی یا مثبت تغییر بدهد. ما در طرح فرهنگی مصباح شماره یک مقرر کردیم نخستین مواجهه روحانیان و فرماندهان با سربازان طوری باشد که خاطره خوشی برای آنها رقم بخورد تا به ارتش علاقمند تر شوند و وقتی دوره خدمتشان تمام می شود و از محیط نظامی به محیط اجتماع برمی گردند مبلغ و عاشق ارتش باشند و در صورت انتخاب شغل استخدام در ارتش هم یکی از گزینه هایشان باشد.
محمد حسنی با اشاره به این که سرباز همانگونه که به هوا و غذا نیاز دارد به احساس شخصیت هم نیاز دارد، اظهار داشت: وظیفه مجریان در طرح فرهنگی مصباح شماره یک این است که در بدو ورود چنان شخصیتی به سرباز بدهند که تا آخر خدمت با این احساس شخصیت زندگی کند. علاوه بر آن ما برای عزیزان سرباز حلقه های معرفت و محبت برگذار می گذاریم تا نیازهای روحی و اعتقادی خودرا با سر حلقه ها در بین بگذارند و سرحلقه ها نیز موظفند خروجی این حلقه ها را به سلسله مراتب منتقل کنند و سلسله مراتب نیز احساس وظیفه می کنند به مشکلات آنها رسیدگی کنند تا سرباز عزیز ما با دلگرمی هرچه تمام به رسالت سربازی خویش عمل نماید.
نماینده ولی فقیه در ارتش بیان این که یکی از مهم ترین کارهای ما در سازمان عقیدتی سیاسی، استفاده به روز از رسانه است، بیان کرد: رسانه یک محیط فراگیری است که باید بدان توجه گردد. کارکنان و سربازان چند ده هزار نفری ارتش باید برخوردی از ارتش ببینند که هرجا می روند از ادب، متانت، عاطفه و خوبی ارتش بگوید.
وی با تاکید بر این که ما تئاتر را یک رسانه فوق العاده تاثیرگذاری می دانیم اضافه کرد: ازنظر ما "هنر" یک رسانه میان بُر است؛ اکنون تئاتر ارتش جمهوری اسلامی فعال ترین رشته هنری درکل کشور محسوب می شود. ما بتازگی جشنواره تئاتر برگزار کردیم و مسئولان خانه هنر هم اذعان کردند که تئاتر ارتش در کل کشور کم نظیر است. تئاتر راه رسیدن به اهداف را کوتاه می کند. افزون براین ما بخش رادیو، تلویزیون، فیلم، سریال و... نیز داریم و علاوه بر اینها دارای بخش فضای مجازی نیز هستیم که خوشبختانه فضای مجازی ارتش جزء فعال ترین ها شمرده می شود.
نماینده ولی فقیه در ارتش با اعلان اینکه در حوزه رسانه های اجتماعی هم فعال هستیم اشاره کرد: اداره فضای مجازی از ساختار ویژه ای برخوردارست که کل ارتش را بصورت شبکه سراسری پوشش می دهد. یک گروه انتشار هم داریم که برنامه تولید می کند و فضای مجازی منتشر کننده این برنامه های تولیدی است.
محمدحسنی در آخر اظهار داشت: نهایتاً باید عرض کنم جامعه ما تا حدود زیادی با فضای کاری عقیدتی سیاسی بیگانه است و اطلاعات زیادی از چرایی و چگونگی کار عقیدتی سیاسی ندارد. ما مثل چراغی هستیم که به دیگران نور می دهیم ولی اطراف خودمان از آن نور بی بهره است. پس شناخته شده نیستیم. دیده شدن کارنامه عقیدتی سیاسی در جامعه انگیزه کار بیشتر را در کارکنان عقیدتی سیاسی بالا می برد بدین جهت لازم است مردم حتی الامکان در جریان کارهای عقیدتی سیاسی قرار گیرند.
منبع:

1400/07/25
09:42:12
5.0 / 5
1083
تگهای خبر: حكم , رهبری , طرح , قم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
محفل