سیدحسن خمینی:

نباید معنای آسایش را به آسایش اقتصادی تنزل داد

نباید معنای آسایش را به آسایش اقتصادی تنزل داد

حجت الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی تاکید کرد: «حکمرانی خوب» آن حکمرانی ای است که «مردم» در آن آسایش داشته باشند. البته نباید معنای آسایش را به «آسایش اقتصادی» تنزل داد؛ این مسائل یکی از عوامل آرامش است.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، سیدحسن خمینی در دیدار رییس و تعدادی از مسئولان سازمان ملی استاندارد، با اعلان اینکه "غایت حکمرانی در یک جامعه، آسایش مردم است"، اظهار داشت: شاید در نظام های سنتی، غایت شخص حاکم این بود که خودش زندگی خوبی داشته باشد و به قدرت یا مال برسد، اما امروز می توان گفت تعریف از «حکمرانی خوب» به آسایش حاکم، حاکمان یا طبقه ای از مردم ختم نمی گردد.
یادگار امام تاکید کرد: حکمرانی خوب آن حکمرانی ای است که «مردم» در آن آسایش داشته باشند. البته نباید معنای آسایش را به «آسایش اقتصادی» تنزل داد. مسائل اقتصادی یکی از عوامل آرامش است. البته شرط بسیار مهمی است؛ ولی سلامت و آسایش و آرامش روانی و روحی هم هست و سایر مواردی که می توان در این عرصه به آنها اشاره کرد؛ همه اینها برای این است که انسان ها به آسایش برسند.
وی اظهار نمود: اتفاقا ادیان آمده اند با همین واقعیت مردمان را مورد خطاب قرار بدهند و به آنها بگویند آسایش نهایی پس از مرگ است. حواستان باشد جای بزرگتری وجود دارد که هر آنچه در این دنیا کسب کنید در قیاس با آن کوچک است. امام در کتاب های متعددشان به این مسأله توجه می دهند و می گویند چیزی که در آن دنیا به شما عطا می شود هم از نظر شدت و هم از نظر مدت، نسبت به آنچه در این دنیا داده می شود، بی نهایت است.
سیدحسن خمینی اضافه کرد: هرچه در این دنیا به انسان بدهند در قیاس با بی نهایت چیزی نیست، ولی به این معنا نیست که دنیا باید محل جنگ، خونریزی، دعوا، تلاطم و ناامنی باشد. حاکمان خوب باید دنیا را به شکلی بسازند که مردم هم دنیای آرام تر و هم آخرت بهتری داشته باشند.
وی تصریح کرد: این که جامعه عقلا به این نتیجه رسیده که نهادی به نام «استاندارد» را مطرح کند، برای تضمین آسایش و آرامش روان و بدن مردم در دنیا است. پس نقش این سازمان و احیانا سازمان هایی از این دست، در تضمین این آسایش روحی بسیار بالا است. بنابر این، بحث آسایش و آرامش یا به تعبیری بحث استاندارد را فقط به حوزه محصولات اقتصادی تنزل ندهیم و استاندارد در سایر حوزه های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و خود «حکمرانی استاندارد» هم ببینیم.
یادگار امام تصریح کرد: شاید تا نیم قرن قبل کسی به این توجه نداشت که پیدایش یک محصول علاوه بر این که باید سوددهی و سلامت فرد را پدید بیاورد، نباید به محیط زیست لطمه برساند و نباید یک محصول ضرری بزرگ تر به اجتماع و جامعه نزند. این مسأله در سایر حوزه ها هم قابل طرح است.
وی تاکید کرد: البته یک بُعد این مساله که ما می گوییم دین باید ناظر بر مسائل باشد، بُعد روحی انسان ها است؛ این که نکند بخشی را درست کنید و بخشی ناسالم باقی بماند. باید به زندگی معنوی انسان ها هم توجه داشته باشید؛ چون انسان ها همانطور که برای رفاه خودشان نیاز به عنصر مادّیت دارند، اگر از معنویت تهی شوند در همین دنیا هم به آسایش نمی رسند. جالب است بدانید اتفاقا نرخ خودکشی در کشورهایی که رفاه بالاتری دارند، بیشتر است، چونکه در آن صورت کمبود روحی و تلاطمی وجود دارد که شاید در نقطه ای می توانست آسایش پیدا کند.
سیدحسن خمینی در آخر اظهار داشت: مسئولان حوزه استاندارد را حوزه بسیار مهمی بدانند و استاندارد را به بخش خاصی تنزل ندهند که فقط یک قسمت را، آن هم از مسائل خاص، زیرمجموعه خود بدانند. همین طور سطح استاندارد را مطابق سطح جامعه بالاتر بگیرند. مردم هرچه استاندارد بیشتری را شاهد باشند به آرامش و آسایش بیشتری می رسند و اعتماد بیشتری می کنند. البته طبیعی است که این امر باید با سرعت پیشرفت اقتصادی کشور هم تناسب داشته باشد.1400/07/22
13:27:16
5.0 / 5
1644
تگهای خبر: اقتصاد , حكم , طرح , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
محفل