ارشادی:

تروریسم نباید با هیچ مذهب و ملیتی گره زده شود

تروریسم نباید با هیچ مذهب و ملیتی گره زده شود

محفل: زهرا ارشادی سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد اظهار داشت: تروریسم نمی تواند و نباید با هیچ مذهب، ملیت، تمدن یا گروه قومی گره زده شود و از آن برای توجیه تروریسم یا اقدامات ضد تروریسم که شامل دخالت در حریم خصوصی افراد است، مورد استفاده قرار گیرد.


به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا، دکتر زهرا ارشادی سفیر و معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل روز سه شنبه به وقت محلی، این سخنان را به نمایندگی از جنبش عدم تعهد با دستور کار «تدابیر برای امحاء تروریسم بین المللی» در کمیته ششم مجمع عمومی سازمان ملل متحد بیان کرد.
دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل اضافه کرد: جنبش عدم تعهد تروریسم را در همه اشکال و مظاهر آن، همچون تروریسم دولتی محکوم و رد کرده و باردیگر حمایت خویش را از مفاد مندرج در قطعنامه ۴۶/۵۱ مجمع عمومی ۹ دسامبر ۱۹۹۱ و سایر قطعنامه های مربوط سازمان ملل در مورد مشروعیت مبارزات مردم تحت سلطه و اشغال خارجی برای آزادی و اعمال حق تعیین سرنوشت را اعلام می کنند.
ارشادی اظهار داشت: جنبش عدم تعهد با تایید مجدد این نکته که اقدامات تروریستی نقض آشکار مقررات بین المللی همچون حقوق بین الملل بشردوستانه و حقوق بشر، بخصوص حق حیات است و منجر به عدم برخورداری کامل حقوق بشر و آزادی های اساسی مردم می شود، این نوع اعمال را به مثابه به خطر انداختن تمامیت ارضی و ثبات دولتها و همینطور امنیت ملی، منطقه ای و بین المللی می داند که ثبات ملتها و اساس جوامع را تحت تاثیر قرار داده و نتایج نامطلوبی بر روند توسعه اقتصادی و اجتماعی گذاشته و سبب تخریب زیرساخت های فیزیکی و اقتصادی دولتها می شود.
سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: جنبش عدم تعهد تاکید مجدد خویش را بر احترام به حاکمیت، تمامیت ارضی و استقلال سیاسی همه کشورها برطبق منشور سازمان ملل متحد اعلام می کند.
وی اضافه کرد: جنبش عدم تعهد تاکید می کند که تروریسم را نباید با مبارزه مشروع مردم تحت سلطه استعمارگران یا بیگانگان و اشغال خارجی برای تعیین سرنوشت خود و رهایی ملی یکسان تصور کرد. جنبش تاکید می کند سرکوب مردم تحت اشغال خارجی همچنان باید بعنوان شدیدترین شکل تروریسم شناخته شود و استفاده از قدرت دولتی برای سرکوب و خشونت ضد مردمی که ضد اشغالگران خارجی برای رسیدن به حق مسلم خود مبارزه می کنند، محکوم شود.
ارشادی اظهار داشت: تروریسم نمی تواند و نباید با هیچ مذهب، ملیت، تمدن یا گروه قومی ارتباط داشته باشد (گره زده شود) و از آن برای توجیه تروریسم یا اقدامات ضد تروریسم که شامل دخالت در حریم خصوصی افراد است، مورد استفاده قرار گیرد.
معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل خاطرنشان کرد: جنبش عدم تعهد با آگاهی از ضرورت اتخاذ تدابیر سریع و موثر برای از بین بردن تروریسم بین المللی، از همه دولتها طبق منشور سازمان ملل متحد، می خواهد تا به تعهدات خود در زمینه حقوق بین الملل و حقوق بین الملل بشردوستانه در مبارزه با تروریسم، همچون پیگرد یا در صورت ضرورت استرداد عاملان اقدامات تروریستی عمل کند.
دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل اضافه کرد: جنبش عدم تعهد استفاده یا تهدید به استفاده از زور، تحمیل یا تهدید به اعمال، توسط هر کشوری ضد هر کشور عضو غیر تعهد به بهانه مبارزه با تروریسم یا برای تعقیب اهداف سیاسی خویش را رد می کند.
وی اضافه کرد: علاوه بر این، جنبش عدم تعهد تهیه لیست های یکجانبه از جانب بعضی از دولت ها ضد سایر دولت ها در خصوص افترا پشتیبانی از تروریسم رد کرده و آنرا ناسازگار با مقررات بین المللی می داند؛ ضمن این که به نوبه خود نوعی تروریسم روانی و سیاسی را شکل می دهد.
ارشادی عنوان کرد: جنبش بر آثار منفی تحریم های یکجانبه ضد کشورها در مبارزه با تروریسم تاکید و آنرا محکوم می کند.
وی تصریح کرد: جنبش عدم تعهد نگرانی خویش را از تفسیر خودسرانه و عرضه نادرست از ادیان توسط گروههای تروریستی برای توجیه تروریسم در همه اشکال و جلوه های آن و همینطور افراط گرایی خشونت آمیز منجر به تروریسم اعلام می کند.
سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل افزود: جنبش عدم تعهد از همه کشورها می خواهد تا ضمن مقابله با تروریسم به همه حقوق بشر و آزادی های اساسی احترام بگذارند و بر تعهد خود در این حوزه برای پیشگیری از نقض حقوق بشر مطابق با حاکمیت قانون و تعهد خود بر مبنای مقررات بین المللی، بخصوص حقوق بین الملل بشر تاکید کنند.
ارشادی اظهار داشت: جنبش عدم تعهد بار دیگر خواهان برگزاری کنفرانس بین المللی تحت حمایت سازمان ملل متحد برای سازماندهی مشترک جامعه بین المللی در برابر تروریسم در همه اشکال و جلوه های آن همچون شناسایی علل اصلی آن می شود.
وی افزود: جنبش عدم تعهد بر اهمیت انعقاد یک کنوانسیون جامع برای مبارزه با تروریسم بین المللی تاکید کرده و همینطور مسئولیت اصلی کشورهای عضو در اجرای استراتژی مبارزه با تروریسم را یادآور می شود.
به گفته وی، جنبش عدم تعهد از برگزاری نخستین کنگره جهانی قربانیان تروریسم که مقرر است توسط سازمان ملل متحد در دسامبر ۲۰۲۱ برگزار شود، استقبال می کند.


منبع:

1400/07/14
14:59:19
5.0 / 5
1153
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
محفل