خطیب زاده:

ایران چیزی بیشتر از برجام را نمی پذیرد

ایران چیزی بیشتر از برجام را نمی پذیرد

به گزارش محفل سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکیدبراینکه اروپا در نقض برجام کنار آمریکا بوده است، اظهار داشت: ایران نه چیزی بیشتر از برجام در هسته ای می پذیرد و نه چیزی کمتر از بندهای رفع تحریمی برجام را انتظار دارد.


به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا از اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، سعید خطیب زاده که در قالب همایش جهانی "نرماندی برای صلح" به پاریس سفر کرده است، در مصاحبه ای اختصاصی با روزنامه فرانسوی لوموند در سوالی در ارتباط با نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل و چشم انداز مذاکرات هسته ای و این که وزیر خارجه ایران در نیویورک اعلام داشته مذاکرات به زودی از سرگرفته خواهد شد، اظهار داشت: آنچه که وزیر خارجه ایران در نیویورک اعلام داشت همان چیزی است که از اول روی کار آمدن دولت جدید گفته و شنیده شده است.
وی افزود: این جواب دو مولفه دارد. یکی این که حتما ایران درحال بررسی چگونگی ادامه مذاکرات است که این مرحله از جواب به نتیجه رسیده، یعنی این که مذاکرات حتما صورت خواهد گرفت و فاز دوم این است که با دقت گفتگوهای انجام شده با دولت جدید مرور شود تا ابعاد و جزئیات آن روشن شود تا به صورت فعال و موثر وارد گفتگوها شویم.
رییس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت خارجه کشورمان اضافه کرد: این فاز هنوز تمام نشده است. دولت بعنوان قوه مجریه تغییر کرده و این دولت جدید است که باید مذاکرات را انجام دهد. ایرانیان همیشه نشان داده اند که دقیق صحبت و سخت هم گفتگو می کنند، اما وقتی چیزی حاصل شود آنرا صریح بیان و اگر چیزی را امضا کردند دقیق اجرا می کنند.
خطیب زاده خاطرنشان کرد: آنچه که هم اکنون اتفاق می افتد این است که چرا ۶ دور مذاکره وین با این که دستور کار آن روشن بوده به نتیجه نرسیده است. یک صدمه شناسی لازم است و نیاز است نقاطی که به طور جدی از سوی مقابل مورد انتظار بوده و انجام نشده اند، بررسی شوند.

آمریکا با همان منطق ترامپ به وین آمد
سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن اشاره به خروج یکجانبه امریکا از برجام تصریح کرد: ایالات متحده در این داستان طرفی است که از توافق خارج شده، تحریم های یک جانبه اعمال کرده، به مردم ایران درد و رنج داده و میلیاردها دلار به اقتصاد ایران ضرر زده و نه تنها ایران بلکه حتی متحدینی را که می خواستند با ایران تجارت کنند، تنبیه کرده است. آمریکا به رغم این سابقه و با همان منطقی که ترامپ در مقابل ایران رفتار می کرد به وین آمده، یعنی آن چیزی که ترامپ با تحریم دنبال می کرد، دولت جدید آمریکا با وعده رفع تحریم مطرح کرده است.
وی اضافه کرد: دولت جدید آمریکا باید تصمیم بگیرد، می خواهد میراث ترامپ را حفظ کند یا می خواهد میراث آقای بایدن را بسازد، این یک تصمیم سیاسی است. تا امروز به نظر می رسد آنها به تحریم همچنان بعنوان ابزار و اهرم فشار می نگرند. ایران نه چیزی بیشتر از برجام در هسته ای می پذیرد و نه چیزی کمتر از بندهای رفع تحریمی برجام را انتظار دارد.
خطیب زاده در پاسخ به سوالی در ارتباط با اتهامات اروپا به ایران در مورد نقض تعهدات برجامی و عدم اشاعه تصریح کرد: باید توجه داشت که ایران تعهدات برجامی خویش را کاهش داده، ولی تماما در قالب ان پی تی باقی مانده است. صحبتی از نقض تعهدات ان پی تی نیست، بلکه بحث از کاهش تعهدات برجامی است و اقداماتی که ایران در این چارچوب انجام داده کاملا قابل برگشت است.
وی افزود: این درحالی است که طرف مقابل عدم پایبندی کامل داشته است، یعنی آمریکا نقض کامل و اروپا هم نقض محدود. اروپا هم در این نقض در کنار آمریکا بوده است.
رییس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت خارجه کشورمان عنوان کرد: با بخشایش می گویم آمریکا نقض کامل و اروپا نقض محدود داشته، چون در ایران بحثی است که اروپا هم به اندازه آمریکا تعهدات خویش را انجام نداده است، هیچ تجارتی بین ایران و اروپا برقرار نیست، هیچ پولی رد و بدل نمی گردد، هیچ سرمایه گذاری صورت نمی گیرد. هیچ کدام از تعهدات اروپا انجام نشده و آن وقت اروپا نگران کاهش تعهدات ایران در برجام است، حداقل چیزی که میتوان گفت این است که این غیر منصفانه است، اگر نگوییم ظالمانه است.

ایران در سوریه هست چون دولت این کشور از ایران خواست
خطیب زاده درباره تحولات منطقه ای و نقش و حضور ایران در عراق و سوریه اعلام نمود: ایران در سوریه هست، به خاطر این که سوریه به بهشت تروریست ها تبدیل گشته بود و به خاطر این که دولت سوریه این را از ما خواسته، همان گونه که روسیه آنجاست، ما در آنجا پایگاه نداریم و به دنبال پایگاه نظامی در سوریه نیستیم، روابط ما با سوریه راهبردی است.
سخنگوی وزارت امور خارجه روابط ایران با عراق را یک روابط تاریخی، مردمی و چند جانبه توصیف و تصریح کرد: اگر ایران نبود داعش اربیل را گرفته بود، این به این معنا نیست که ایران در عراق پایگاه نظامی دارد، اما این به این معناست که ایران تلاش می کند منطقه را امن نگه دارد.
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در این مصاحبه در سوالی در مورد انتظار مشروعیت خواهی طالبان از جامعه بین الملل و موضع ایران در برابر این درخواست طالبان، اظهار داشت: خیلی زود است که اساسا در مورد مشروعیت صحبت نماییم، هم اکنون وقت این است که ببینیم طالبان به آنچه گفته عمل می کند و آیا دولت فراگیر تشکیل می دهد و آیا حقوق اقوام دیگر را در نظر می گیرد.
وی افزود: ما و جامعه جهانی باید خطوط قرمز را با صراحت کامل بیان نماییم. مهم ترین خطوط قرمز این است که افغانستان عاری از افراطی گری شود و بهشت داعش نشود، تهدید همسایگان و دنیا نشود، اراده و خواست مردم در آینده افغانستان محقق شود و دولت فراگیر که بازتاب دهنده ترکیب قومی و جمعیتی افغانستان باشد تشکیل گردد و افغانستان باردیگر پایگاه هیچ کشور خارجی نشود.


منبع:

1400/07/09
12:52:32
5.0 / 5
1235
تگهای خبر: اتهام , اقتصاد , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل