در جریان دریافت استوارنامه سفیر جدید انگلیس تاكید شد؛

رئیس جمهور: دولتمردان انگلیس باید مفهوم واقعی کلمات ایرانیان را بفهمند

رئیس جمهور: دولتمردان انگلیس باید مفهوم واقعی کلمات ایرانیان را بفهمند

محفل: رئیس جمهوری اظهار داشت: ایران با همه کشورها بنای همکاری دارد اما این همکاری باید برپایه احترام متقابل و در نظرگرفتن منافع ملت ها باشد و جریان سلطه گر و نظام سلطه بر این روابط سایه نیندازد.


به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، آیت الله سید ابراهیم رئیسی هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید انگلیس در تهران، استقلال و آزادی را شعار اصلی مردم ایران خواند و تصریح کرد: کشور ما حقیقتا مستقل است و استقلال ما ادعایی نیست. شما با عنایت به آشنایی خوبی که به زبان فارسی دارید، باید مفهوم واقعی این کلمات در ایران را برای دولتمردان خود تبیین کنید.
رییس جمهوری تصریح کرد: روح استقلال و آزادی خواهی در وجود ملت ایران است و هروقت احساس کنند که کشورهای دیگر زورگویی می کند، زیر بار زور نمی روند و عکس العمل نشان می دهند.
رییسی با اشاره به اینکه بهترین روش برای کارکردن و همکاری با ایران رعایت اصل احترام متقابل است، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی هیچ حرف نادرست و برخلاف حق را نمی پذیرد و اروپا و غرب بر مبنای تجربیات خود باید به ایران بعنوان یک کشور مستقل نگاه کنند.
رییس دولت سیزدهم ضمن اشاره به این که امروز حقوق بشر به یک حربه سیاسی برای ضربه زدن به کشورها تبدیل گشته است تصریح کرد: ما خویش را موظف می دانیم به حقوق انسان برپایه باورها و اعتقادات دینی احترام بگذاریم و شما می دانید بسیاری از مدعیان حقوق بشر، چه رفتاری با ملت خود دارند.
رییس جمهوری خطاب به سفیر جدید انگلیس در تهران، اظهار داشت: حقایقی را که در ایران مشاهده می کنید به درستی و واقعی به کشور خود منعکس و منتقل کنید.
"سایمون شرکلیف" سفیر جدید انگلیس در تهران هم ضمن تقدیم استوارنامه خود به آیت الله رئیسی، با اشاره به اینکه برای بار دوم و پس از ۲۰ سال در ماموریتی جدید بعنوان سفیر به تهران سفر کرده است، اظهار داشت: تجربه و شناخت خوبی از ایران دارم و هدف اصلی من کوشش برای بهبود روابط دو کشور با نگاهی مثبت و سازنده است.
شرکلیف ضمن اشاره به تاریخ روابط انگلیس و ایران ابراز امیدواری کرد که دوره جدیدی از روابط بین دو کشور ایجاد شود و برای تحقق این هدف نقش خویش را به خوبی ایفا کند.
سایمون شِرکلیف از شهریورامسال جایگزین «راب مک ایر» سفیر کنونی انگلیس در تهران شد. شرکلیف پیش از این هم در تهران حضور داشته و در کارنامه خود فعالیت بعنوان دبیر دوم سفارت انگلیس در تهران بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۳ را دارد. سفیر جدید انگلیس در ایران، همینطور سابقه فعالیت در کشورهای عراق، افغانستان، یمن، نیجریه، واشنگتن هم سابقه کار داشته است.
این دیپلمات انگلیسی در سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۳ رایزن دوم سفارت انگلیس در تهران بود و بعد از بازگشت بعنوان رئیس بخش سیاسی وزارت امور خارجه انگلیس در حوزه عراق انتخاب شد. سایمون شرکلیف فارغ التحصیل دانشگاه کمبریج است.منبع:

1400/07/05
14:33:22
5.0 / 5
1478
تگهای خبر: دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان محفل
محفل