پایان سفر فشرده دیپلماتیك وزیر خارجه ایران؛

توسعه روابط ایران و جهان محور رایزنی های امیرعبداللهیان در نیویورک

توسعه روابط ایران و جهان محور رایزنی های امیرعبداللهیان در نیویورک

محفل: ایرنا- حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران پنج روز کاری فشرده را با همکارانش با حدود ۵۰ ملاقات خارجی با همتایان خود و مسئولان نهادهای بین المللی گذراند تا عقربه های ساعت سیاست خارجی ایران را با رویکرد جدید تنظیم کند و توسعه بخشد.


به گزارش محفل به نقل از ایرنا، دیدارهایش چنان فشرده و پیاپی بود که خودش در مصاحبه پایانی پیش از ترک نیویورک به ما اظهار داشت: حقیقتا اگر این امکان برای من وجود داشت که دو سه روز دیگر در نیویورک بمانم، هنوز برخی از ملاقات ها در برنامه کاری پیشبینی می شد که بدلیل ضیق وقت نتوانستم این ملاقات ها را انجام دهم و بعضی ها را به صورت تلفنی و در حاشیه اجلاس دنبال کردیم.
گرچه سال جاری محدودیت های کرونایی، در حضور هیات های کشورها و شمار آنها هم محدودیت به وجود آورده بود اما فرصت خوبی برای بسیار مقامات بود تا رایزنی ها و لابی های خویش را داشته باشند؛ رایزنی هایی که گاه خبری نمی شوند و گاه برای تحققشان باید صبر کرد.
بسیاری از کشورها خواهان ملاقات کردن و شنیدن سیاست دولت جدید جمهوری اسلامی ایران از زبان ارشدترین دیپلمات دولت سیزدهم و رئیس دستگاه دیپلماسی بودند تا روابط شان را بر این مبنا تنظیم و برای آینده تصمیم گیری کنند.
وزیر خارجه ۵۷ ساله کشورمان که به خوشرویی و متانت در کلام و رفتار زبانزد است، با همه همتایانش و مسئولان بین المللی با گشاده رویی، کلامی فصیح و بسیار با حوصله رفتار می کرد. گاه ملاقاتهایش از زمان تعیین شده بیشتر و طولانی می شد، گاه بعد چندملاقات به استراحت کوتاهی می پرداخت یا بی وقفه دیدارهایش تا پاسی از شب ادامه داشت.
امیرعبداللهیان گاهی برای دیدار با همتایانش به اقامتگاه سفرای کشورها در سازمان ملل دعوت شده بود؛ گاه ملاقات ها در سازمان ملل صورت می گرفت و گاه در هتل محل اقامتش. محل های نزدیک را ترجیح می داد پیاده روی کند.
حتی در اخرین ساعات ترک نیویورک هم ملاقات داشت، ملاقات های جداگانه ای با وزیران خارجه عراق و الجزایر. ملاقات با فواد حسین وزیر خارجه عراق به گرمی و مزاح های دیپلماتیک آغاز شد.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در طول مدت حضور خود در نیویورک دیدارهای بسیار فشرده و گسترده ای از کشورهای اروپایی تا آمریکای لاتین، آفریقا، آسیا و کشورهای عربی و همسایگان داشت. جلسه پشت جلسه و دیدار پشت دیدار؛ گاه در اتاق های از قبل مهیا شده سازمان ملل، گاه در نمایندگی های کشورهای دیگر و گاه در هتل محل اقامت.
به گزارش محفل به نقل از ایرنا، وزیر خارجه جدید ایران را در این دیدارها دکتر مجید تخت روانچی سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه و دیپلمات های دیگر کشورمان به فراخور نشست ها همراهی می کنند.
گاه دیدارهایی هم در راهروهای مجمع عمومی رخ می داد که سال جاری این لابی ها هنوز مانند پیش از همه گیری کرونا، به رونق گذشته خود بازنگشته است.
امسال فضای راهروها همچون محوطه بیرون سازمان ملل مملو از ماموران امنیتی و نیروهای پلیس است که هم وضعیت امنیتی را بشدت تحت مراقبت داشتند و هم پروتکلهای بهداشتی و محدویت های کرونایی را.
وزیر خارجه دولت سیزدهم حدود ۵۰ دیدار با همتایان و روسای سازمان های بین المللی داشت. به قول خودش، تمرکز در بحث ها بر چند مبحث بود که مبحث اول، توسعه همکاریهای تجاری و اقتصادی و تمرکز بر تجارت بین الملل با کشورها بود.
امیرعبداللهیان قبل از ترک نیویورک ابراز امیداری کرد ان شاء الله اتفاقات خوبی در آینده نه چندان دور در این حوزه در کشور رخ خواهد داد.
موضوع دیگر که از بحث های جدی هم در دیدار با آقای گوترش دبیر کل سازمان ملل و هم با برخی از وزرای خارجه همچون فرانسه، آلمان و انگلیس و نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا انجام شد، بحث چگونگی بازگشت ایران به برجام و مذاکرات وین بود.
وزیر امور خارجه در اینباره هم گفت به صراحت رفتار آمریکایی ها را بخصوص در جلسه بسته با سران و مدیران اندیشکده های آمریکایی و اساتید روابط بین الملل در آمریکا تبیین کردیم.
رئیس دستگاه دیپلماسی دولت جدید می گوید بر اساس رفتار عملی آمریکایی ها قضاوت خواهیم کرد و پیامهای متعارض آمریکایی ها که از کانال های رسانه ای یا کانال های دیپلماتیک به ما منتقل می شود، ملاک تصمیم گیری نهایی ما نخواهد بود.
نخستین دیدار دو جانبه اش عصر دوشنبه به وقت محلی بعد از رسیدن به محل اقامتش با فیلیپو گراندی کمیسر عالی ملل متحد در امور پناهندگان آغاز شد و آخرین دیدار دو جانبه اش هم با رمطان لعمامره وزیر خارجه الجزایر بود.
وزیر امور خارجه روزسه شنبه هم همزمان با آغاز مجمع عمومی سازمان ملل، با وزرای خارجه آلمان، اتریش، سوئیس و کرواسی و همینطور جوسپ بورل نماینده عالی اتحادیه اروپا ملاقات و گفتگو کرد و در جلسه پیگیری کنفرانس بغداد در اقامتگاه سفیر این کشور در نیویورک شرکت کرد.

رئیس جدید دستگاه دیپلماسی ایران در راهروهای مجمع عمومی سازمان ملل هم تبادل نظر کوتاهی با وزرای خارجه ونزوئلا و عراق انجام داد که در اخرین روز دیدار باز هم دیدار دو جانبه ای با فواد حسین همتای عراقی اش داشت و در نشست پیگیری اجلاس بغداد هم شرکت کرد.
امیرعبداللهیان روز چهارشنبه هم علاوه بر دیدار با رئیس جمهوری عراق و رئیس صلیب سرخ با همتایان خود از اسپانیا، ایرلند، بلاروس، ونزوئلا، سوریه، انگلیس، نامیبیا، ترکیه و مجارستان ملاقات و گفتگو کرد و در سالگرد اعلامیه دوربان، برابری جهانی و آخر نژادپرستی را خواهان شد.

وزیر امور خارجه دولت جدید ایران روز پنجشنبه هم با آنتونیوگوترش دبیر کل سازمان ملل دیداری ۵۰ دقیقه ای داشت و علاوه بر دیدار با عبدالله شهید رئیس مجمع عمومی سازمان ملل با ۱۰ همتای خود از کشورهای ایتالیا، دانمارک، قرقیزستان، صربستان، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، نیجریه، کوبا، نیکاراگوئه، سنگاپور ملاقات و گفتگو کرد.
امیرعبداللهیان روز جمعه علاوه بر دیدار با "گیر پدرسون" فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه با همتایان خود در کشورهای ساحل عاج، اندونزی، نروژ، کوبا، پرتغال، آفریقای جنوبی، فرانسه، سوئد، بلژیک و ملاقات و گفتگو کرد.
وزیر امور خارجه همینطور با رسانه ها و اندیشکده های آمریکایی به طور جداگانه ملاقات و گفتگو داشت تا ضمن تبیین سیاست ها و رویکرد جدید دولت ایران، نظرات و سوالات آنان را هم از نزدیک بشنود.

آخرین برنامه وزیر خارجه پیش از ترک نیویورک، حضور در نشست صمیمانه ای با رئیس و کادر مدیریتی دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران بود که از نزدیک از آخرین وضعیت خدمت رسانی به ایرانی ها مقیم آمریکا آگاه شد و برای بهبود خدمت رسانی تبادل نظر و دستورات لازم را صادر کرد.

دیدار ۵۰ دقیقه ای برجامی و منطقه ای امیرعبداللهیان و گوترش
امیرعبداللهیان در چهارمین روز حضورش در نیویورک با آنتونیو گوترش دیپلمات پرتغالی و دبیر کل سازمان ملل دیدار و در مورد موضوعات مورد علاقه دو طرف همچون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و مسائل منطقه ای شامل افغانستان، یمن، سوریه و فلسطین با یکدیگر گفتگو کردند.
گوترش دراین دیدار ۵۰ دقیقه ای با وزیرخارجه ایران ضمن اشاره به موضع اصولی سازمان ملل در مردود شمردن خروج آمریکا از برجام، گفت همواره حامی توافق هسته ای (برجام) بوده است.
دبیر کل سازمان ملل، موضع ایران در مورد افغانستان را هم موضوعی اصولی خواند و اظهار داشت: اعتقاد دارد در افغانستان باید دولتی فراگیر تشکیل گردد که همه گروه ها در دولت صدایی داشته باشند.
امیرعبداللهیان هم در این دیدار اظهار داشت: آمریکا از تحریم و تروریسم ضد ملت ها و اهداف سیاسی خود استفاده می نماید که بارزترین نمونه آن ترور بزدلانه سردار سلیمانی بود.
وزیر امور خارجه با تکیه بر این که صدای واحد سازمان ملل در مقابل چنین اقدامات گردن کشانه ای ضروری می باشد، خاطرنشان کرد: البته ایران در سطح ملی و بین المللی پیگیری های خویش را انجام می دهد تا آمرین و عاملین ترور سردار سلیمانی و همراهان را به دست عدالت بسپرد.

چند جانبه گرایی برای ایستادگی در مقابل بی قانونی و یکجانبه گرایی آمریکا
امیرعبداللهیان در دیدار با عبدالله شهید رئیس مجمع عمومی سازمان ملل با اشاره به اینکه امروز پدیده تروریسم جهان را گرفتار کرده است، عنوان کرد: ترور سردار شهید قاسم سلیمانی سردار بزرگ صلح، توسط ایالات متحده در خاک عراق، یکی از بارزترین نمودهای این تروریسم است.
وزیر امور خارجه به نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در همکاری با دولت های منطقه در مبارزه به تروریسم از لبنان گرفته تا عراق و افغانستان اشاره نمود.
امیرعبداللهیان اضافه کرد: تحریم به ابزاری تروریستی ضد ملت ها بدل شده که انتظار از مجمع عمومی آن است که با تقویت چندجانبه گرایی، در مقابل یکجانبه گرایی و بی قانونی آمریکا بایستد.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران با ابراز تاسف از این که آمریکا به رغم شعارها، تروریسم اقتصادی را به تروریسم سلامت و دارویی پیوند داده، بر ضرورت پاسخ جدی جامعه بین المللی به این رویکرد تصریح کرد.
وی سازمان ملل متحد و مجمع عمومی را بهترین مکانیسمی خواند که تابحال در زمینه جندجانبه گرایی ساخته شده است و تصریح کرد که مجمع عمومی تمام تلاش خویش را می کند تا در جهت مأموریت هایش موفق باشد.


دیپلماسی اقتصادی دولت یازدهم
پیشنهادات برای برگزاری دور تازه کمیسیون های مشترک همکاری میان کشورها حتی با کشورهای غیر همسایه و موضوعات منطقه ای همچون افغانستان، یمن و سوریه فصل مشترک اغلب مذاکرات وزیر امور خارجه در نیویورک بوده است.
بررسی حجم تجارت و تبادلات اقتصادی و تجاری میان ایران و سایر کشورها، ارتقا مراودات تجاری، حضور شرکتهای پیشرو دانش بنیان ایران در سایر کشورها، تقویت بخش خصوصی و تسهیل رفت و آمد میان کشورها از دیگر محورهای مورد مذاکره وزیر خارجه جدید ایران با کشورهای دیگر است.
علاقه مندی دولت جدید ایران برای برقراری روابطی متوازن با کشورهای مختلف همچون در اروپا و تاکید بر گسترش همکاری ها در حوزه های مختلف محیط زیست، انرژی های تجدید پذیر، دارویی، دامپزشکی و بهداشتی از دیگر محورهای این گفتگوها بوده است.
امیرعبداللهیان در این حوزه در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در نیویورک اظهار داشت: من خیلی خوش بینم که آینده، آینده روشنی است. مناسبات اقتصادی با سرعت خوبی ان شاء الله قوت خواهد گرفت و پیش خواهد رفت و تاثیرات آنرا در داخل کشور خواهیم دید.
وزیر امور خارجه جدید ایران درباره گفتگوهایش با همتایان منطقه ای و همسایگان هم عنوان کرد: در گفتگوهایی که با کشورهای منطقه داشتیم و همچنان ادامه دارد، حس کردم فضای جدیدی بوجود آمده است. کشورهای منطقه تمایل دارند با دولت جدید و رویکرد جدیدی که اولویتش را همسایگان اعلام نموده است، با انگیزه بیشتری نسبت به گذشته کار کنند.
امیرعبداللهیان اضافه کرد: بنابراین فکر می کنم فرصت های جدیدی فرا روی ما و کشورهای منطقه قرار دارد.
رئیس دستگاه دیپلماسی ضمن اشاره به سفر آیت الله ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری به تاجیکستان و عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای اظهار داشت: در کشورهای همسایه احساس می کنند شعار و رویکرد دولت به همسایگان واقعی است و بخشی از آن توسط رئیس جمهوری عملیاتی شده و آنها علاقه مند هستند که تاکید کنند دراین حوزه هم مایلند روابط شان را با ایران توسعه دهند.
وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه بخش خصوصی ایران آمادگی دارد در بیشکک مرکز تجاری راه اندازی کند، گفت علاوه بر بخش های تجاری، شرکتهای پیشرو دانش بنیان ایران هم می توانند در این مرکز مستقر شوند.دیدار برجامی با همتای آلمانی و اعلام آمادگی برای طراحی روابط مستقل از برجام
امیرعبداللهیان در دیدار با هایکو ماس وزیر امورخارجه آلمان در مورد رئوس سیاست خارجی دولت جدید، برجام و ادامه مذاکرات وین گفتگو و بر نتیجه محور بودن این مذاکرات تصریح کرد و اظهار داشت: انتظار برحق ملت ایران آن است که مزایای اقتصادی برجام که به علت بدعهدی طرف های مقابل تابحال محقق نشده است، این دفعه تضمین شود.
وی خاطرنشان کرد: آمریکا باید بداند، همه بده بستان ها یکبار در مذاکرات برجام انجام شد و بنابراین مذاکرات وین نه برای توافقی جدید بلکه برای اطمینان از بازگشت کامل و تضمین شده آمریکا به تعهدات خودش ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ است. متاسفانه آنچه در سیاست های دولت فعلی آمریکا می بینیم ادامه روند و رویکرد دولت ترامپ در اعمال تحریم های غیرقانونی می باشد.
وزیر خارجه جدید ایران بهانه های مختلف اروپا برای عمل نکردن به تعهدات خویش را غیر قابل قبول خواند و اضافه کرد، طرف مقابل باید با انعطاف لازم و درک شرایط جدید ناشی از شروع کار دولت سیزدهم به وین بیاید.
وی در دیدار با همتای آلمانی اش، آمادگی تهران برای طراحی روابط مستقل از برجام را اعلام نمود و اظهار داشت که روابط اقتصادی و تجاری ایران و آلمان به هیچ وجه راضی کننده نیست و ضروریست برای بهبود این وضعیت چاره اندیشی شود.
وزیر خارجه آلمان هم در این دیدار اظهار داشت که برلین متعهد به برجام بوده و تمام تلاشهای خویش را برای حفظ و احیای آن انجام می دهد. ماس با استقبال از توافق ایران و آژانس و سفر گروسی مدیرکل آژانس به تهران، بر لزوم تلاش همه طرف ها برای موفقیت مذاکرات وین تصریح کرد.

دیدار دو وزیر خارجه جدید ایران و انگلیس با هم و حاشیه آن
دیدار امیرعبداللهیان با همتای انگلیسی جدید خود هم بالاخره انجام شد و طرفین ظهر چهارشنبه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به بحث و گفتگو درباره موضوعات دوجانبه، برجام و وضعیت افغانستان پرداختند.
وزیر خارجه ایران با اشاره به اینکه بازسازی روابط دوجانبه نیازمند اقدامات جدی است، بر ضرورت عملیاتی شدن بازپرداخت بدهی چهار دهه ای انگلیس به ایران تاکید کرد.
امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه ایران در برجام حرف ها و وعده های زیادی شنیده، اما عملی ندیده است، گفت متأسفانه انگلیس هم جزئی از این بی عملی بوده و این رویکرد باید تغییر کند.
وزیر خارجه جدید ایران تاکید کرد که لزوم دارد انگلیس توجه کند که عمل به تعهدات تنها راه بازسازی روابط است و تهران به هر گام مثبت و سازنده جواب متناسب می دهد.
پیگیری وضعیت ایرانی ها بخصوص اتباع ایرانی بازداشت شده و هم زندانیان دو تابعیتی هم در بعضی دیدارها همچون دیدار وزیر خارجه ایران با همتای انگلیسی جدید خود عنوان شد.
وزیر خارجه انگلیس هم عنوان نمود که این کشور برای بازپرداخت بدهی های خود به ایران آمادگی دارد.
الیزابت تراس ضمن اشاره به توافق هسته ای، عنوان نمود که در مبحث برجام، هم اکنون مبحث اصلی توجه همه طرف ها به زمان آغاز فرایند گفت وگوهاست.
گفتگوها تمام شده بود که توییت ها درباره زندانیان دو تابعیتی از جانب الیزابت تراس، رابرت مالی فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران و حتی آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا شروع شد که سخنگوی وزارت خارجه ایران در پاسخ در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: توییت های آتشین -که در تضاد با لحن بکارگرفته شما در حقیقت است- شاید تیترهای خوبی بسازد. اما شعار، هیچگاه نمی تواند پاسخ احکام قانونی باشد که از جانب دادگاه ها صادر شده اند. همانطور که امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه به صراحت گفت، انگلیس باید رویکرد خویش را تغییر دهد و این تغییر مدت هاست که به تعویق افتاده است.

دیدار با همتای فرانسوی برای اولین بار
دیدار امیرعبداللهیان با دیگر همتای اروپایی خود ژان ایو لو دریان وزیر خارجه فرانسه برای اولین بار هم دیدار مهم دیگری در پرونده دیدارهای کاری وی در نیویورک بود.
وزیر خارجه فرانسه همچون دیگر همتایان خود با اشاره به اینکه پاریس نگران تأخیر در ادامه مذاکرات هسته ای بوده و علاقه مند است که این گفتگوها هرچه سریعتر از سرگرفته شود، گفت فرانسه خواهان همکاری کامل میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی است.
لو دریان با یادآوری دعوت دولت این کشور در نشست بغداد از دکتر امیرعبداللهیان جهت سفر به پاریس، بار دیگر این دعوت را تجدید کرد و گفت دولت فرانسه در انتظار سفر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به این کشور است.
امیرعبداللهیان هم گفتگوهای صورت گرفته در بغداد را خوب توصیف کرد و با اشاره به اینکه فرانسه را علاقمند به گسترش روابط با ایران می داند، تماس تلفنی امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه با آیت الله رئیسی رئیس جمهوری جدید ایران را هم نشاندهنده اهمیتی بیان کرد که دو طرف برای روابط دوجانبه قائل هستند.
وزیر امور خارجه ایران هم با دعوت از همتای فرانسوی خود برای سفر تهران، مواضع دولت جدید ایران درباره مذاکرات هسته ای را همچون دیگر همتایان اروپایی خود تبیین کرد و اظهار داشت: دولت کنونی، دولتی عملگراست و مذاکره را بعنوان یک ابزار مهم دیپلماسی قبول دارد.
ایران آماده بازگشت به مذاکرات است و به سرعت درحال مطالعه و مرور سوابق ادوار پیشین مذاکرات است و در بازگشت به مذاکرات، نتایج عملی و ملموس برای مردم ایران، از اهمیتی فوق العاده برخوردار می باشد.
وزیر امور خارجه با یادآوری این که دولت کنونی آمریکا هیچ قدم جدی و عملی ای برای بازگشت به تعهدات خود برنداشته و برعکس، تحریم های تازه ای هم ضد ایران اعمال کرده، گفت ایران در جدیت دولت بایدن در بازگشت به برجام تردید دارد.
دلایل اصرارها برای بازگشت هرچه زودتر به مذاکرات
وزیر امور خارجه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در نیویورک در اینباره عنوان کرد: طرف های اروپایی که علاقه مند هستند ایران به مذاکرات بازگردد، یکی از نگرانی هایشان این است که تصور می کنند ما طی گام هایی که برداشتیم از بخش هایی از تعهداتمان در برجام خارج شدیم. آنها ابراز نگرانی "بی اساسی" از پیشرفت هایی که ما در برنامه هسته ای مان داریم، می کنند و عجله و شتاب آنها برای بازگشت به مذاکرات این است که تصور می کنند امکان دارد ما در این پیشرفت های هسته ای مان به مرحله ای برسیم که از نظر آنها نگران کننده است.
امیرعبداللهیان افزود که من به صراحت به همتایان اروپایی و مقامات بین المللی گفتم که "اولا ما فتوای شرعی راجع به این مورد داریم و ثانیا از برنامه صلح آمیز هسته ای ایران صحبت می نماییم و ایران ثابت کرده است هیچ گاه هیچ انحرافی در برنامه اش نبوده و گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی هم این مورد را تایید کرده است."
وی با تکیه بر این که مذاکره ای که دستاورد ملموس داشته باشد، مدنظر ما است، عنوان کرد: طرف خارجی می خواهد بگوید هرچه سریعتر به مذاکرات بازگردید و ما هم بمحض این که بررسی هایمان تکمیل شود، به مذاکرات بازمی گردیم اما به طرف های خارجی گفتیم شما از این فرصت استفاده کنید و نیت تان را به معنای واقعی و عملی به ما ثابت کنید که قصد بازگشت به تعهداتتان را دارید و قصد دارید حقوق و منافع ملت ایران را به طور کامل ببینید.


جلسه نسبتا طولانی امیرعبداللهیان و بورل؛ باید به دولت جدید ایران برای شروع مذاکرات فرصت داد
اصرار اروپا و آمریکا برای بازگشت سریع ایران به میز مذاکرات وین درحالی است که جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که بعنوان هماهنگ کننده برجام خواستار از سرگیری مذاکرات وین برای احیای توافق هسته ای ایران است، بعد از دیدار با حسین امیرعبداللهیان گفت باید به دولت جدید تهران که اخیرا کار خویش را شروع کرده است، فرصت داده شود.
بورل در گفتگو با شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ درباره دیدارش با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک توضیحاتی عرضه داد و اظهار داشت: وزیر امور خارجه ایران به وضوح تمایل خویش را به جهت اینکه مذاکرات وین بزودی آغاز شود، نشان داد.
این مقام اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد: از نظر من این ابراز تمایل، صادقانه، معتبر و قابل اعتماد بود و امیدوارم که مذاکرات بزودی در وین آغاز شود. وزیر امور خارجه ایران تنها ۲۸ روز است که کار خویش را در این سمت شروع کرده است و «باید به او کمی بیشتر وقت داد؛ اما گمان می کنم که مذاکرات وین بزودی شروع می شود.»
بورل همینطور در یادداشتی درباره ماحصل سفرش به نیویورک و ملاقات ها در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد با دیپلمات های ارشد کشورهای جهان، به توقف مذاکرات وین در هفته های اخیر اشاره نمود و نوشت که امیدوار بود در جریان سفرش به نیویورک جلسه ای را بعنوان هماهنگ کننده برجام در سطح وزرای کشورهای عضو این توافق برگزار کند.
وی با اشاره به اینکه تشکیل چنین جلسه ای میسر نشد افزود که با امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران جلسه نسبتا طولانی داشته است. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مهم ترین دستاورد این جلسه را دریافت تائیدیه از جانب وزیر امور خارجه ایران برای بازگشت به مذاکرات وین توصیف کرد.
وی با اشاره به اینکه وزیر امور خارجه جدید ایران کمتر از یک ماه است که کار خویش را شروع کرده اضافه کرد: اما باید سریع تر به مذاکرات بازگردیم و همه جوانب توافق هسته ای را احیا نماییم. این بدین معناست که آمریکا به برجام بازگردد و تحریم ها در ازای پایبندی ایران به این توافق رفع گردد.
بورل توالی احیای برجام را مهم ترین بخش کار دانست و ادعا کرد: ایران تقلا و آمریکا به وضوح بی قراری می کند. این درحالیست که اوضاع منطقه همچون تصرف افغانستان توسط طالبان هم سبب بروز آشفتگی شده است. به همین خاطر باید ظرف هفته ای پیش رو برای کاهش فاصله ها و دستیابی به نتیجه سخت تلاش نماییم.
نشست دکتر امیرعبداللهیان با محققان ارشد اندیشکده های آمریکایی
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در ادامه دیدارهای خود در نیویورک در جمع تعدادی از دانشمندان، دانشگاهیان و نمایندگان ارشد اندیشکده های آمریکا هم حاضر شد و با تشریح سیاست خارجی دولت جدید جمهوری اسلامی ایران، به پرسش های آنان در مورد موضوعات مختلف همچون سیاست خارجی و منطقه ای جمهوری اسلامی و آینده توافق هسته ای پاسخ گفت.
وزیر امور خارجه در این جلسه بر عزم دولت جدید برای اتخاذ سیاست خارجی مبتنی بر اولویت بخشی به همسایگان و کشورهای آسیایی تصریح کرد و دیدگاه های ایران در مورد موضوعات منطقه ای همچون وضعیت افغانستان، سوریه، یمن، بحرین و دیگر مناطق را تشریح کرد.
ارشدترین دیپلمات جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد هرچند دولت جدید به توسعه روابط با همسایگان و کشورهای آسیایی اولویت داده است، اما در عین حال توازن را در سیاست خارجی خود حفظ خواهد نمود.
او به بدعهدی های آمریکا در برجام از دولت اوباما تابحال و بی عملی اروپایی ها و پایبندی ایران بر مبنای اصول خود به دیپلماسی گفت و اضافه کرد: آماده گفتگوهایی نتیجه محور است که منافع و حقوق مردم ایران را تأمین کند.
تحولات افغانستان همچون موضوع هایی بود که در این جلسه به صورت ویژه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و امیرعبداللهیان سیاست اصولی جمهوری اسلامی در خصوص ضرورت تشکیل یک دولت فراگیر در افغانستان و ممانعت از گسترش فعالیتهای تروریستی در منطقه را شرح داد.


طراحی برخورداری از بهترین مناسبات با همسایگان و منطقه
مرد شماره اول دیپلماسی ایران همینطور در نشستی با روزنامه نگاران و خبرنگاران ارشد رسانه های آمریکایی سیاستهای دولت جدید با تمرکز بر سیاست خارجی را تبیین کرد و اولویت اصلی دولت جدید پیگیری سیاست خارجی متوازن دانست.
امیرعبداللهیان اظهار داشت: ما برای ارتباط با همه کشورهای جهان برنامه داریم و تنها رژیمی که از نظر ما مشروعیت نداشته و ارتباطی بین ما و آن برقرار نخواهد شد رژیم جعلی اسرائیل است که آنرا به رسمیت نمی شناسیم و نسبت به سیاستهای غیر سازنده و اقدامات تخریب کننده آن در منطقه مواضع روشن و دقیقی داریم.
وزیر امور خارجه، ملاک ایران را مشاهده رفتار عملی سیاستمداران و دولتمردان آمریکایی دانست و اظهار داشت: ما بر مبنای رفتار عملی آقای بایدن تصمیم خواهیم گرفت.
امیرعبداللهیان در مورد مبحث برجام هم ضمن اشاره به این که آمریکایی ها از یکسو به بازگشت به برجام تاکید می کنند و از ایران می خواهند که به میز مذاکرات وین برگردد اما همزمان تحریم های جدیدی را ضد ایران اعمال می کنند، اشاره نمود و این نوع رفتار را پارادوکسیکال خواند که حاوی پیام سازنده ای نیست.
وزیر امور خارجه ضمن اشاره به عدم امکان استفاده ایران از پولها و دارایی های خود در بانکهای ژاپن، کره جنوبی و بعضی از کشورها برای خرید داروهای مورد نیاز و واکسن، از تحریم های آمریکا بعنوان جنایت و تروریسم نام برد و اظهار داشت: درحال بررسی پرونده مذاکراتی وین هستیم و بزودی این مذاکرات از سر گرفته خواهد شد.
امیرعبداللهیان از دولتمردان آمریکایی خواست واقع بینانه به وین بیایند و به جای حرفهای زیبا، اقدامات عملی، مثبت، سازنده و قابل اندازه گیری داشته باشند.
وزیر خارجه جدید ایران در عین حال اخطار داد: تردید نکنند اگر بخواهند با تداوم ادبیات و رفتار غیرسازنده گذشته صحبت کنند، جمهوری اسلامی ایران دست بسته نخواهد ماند.
وی همینطور با اشاره به اینکه در سیاست خارجی دولت جدید ایران طراحی برخورداری از بهترین مناسبات با کشورهای همسایه و منطقه دنبال می شود، در جریان بودن گفتگوها در خلیج فارس، ابتکارات سازنده برای بازگشت صلح به یمن و سوریه و همینطور تشکیل دولت فراگیر در افغانستان و پیشرفت و توسعه در عراق را بعنوان رئوس اولویت های سیاست های منطقه ای برشمرد.

هیچ مانعی برای تردد آسان ایرانی ها مقیم آمریکا وجود ندارد
وزیر امور خارجه در آخرین برنامه پیش از ترک نیویورک، در نشستی صمیمانه با رئیس و کادر مدیریتی دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران از نزدیک در جریان آخرین وضعیت خدمت رسانی به ایرانی ها مقیم ایالات متحده قرار گرفت و در مورد چالش ها و اقدامات ضروری که برای بهبود خدمت رسانی ضروریست تبادل نظر و دستورات لازم را صادر کرد.
امیرعبداللهیان با تشریح سیاست دولت سیزدهم در مورد ایرانی ها مقیم خارج، بر عزم قطعی آیت الله رئیسی، رئیس جمهوری برای تکریم و رفع مشکلات ایرانی ها در سرتاسر دنیا و تسهیل امور آنان در ارتباط با سرزمین مادری تصریح کرد و اظهار داشت: این اهتمام در تمامی ارکان حاکمیت و قوای سه گانه وجود دارد تا حدی که پیش از این سفر، رئیس قوه قضاییه خواست این پیام را به ایرانی ها مقیم آمریکا منتقل کنم که هیچ مانعی برای تردد آسان آنان وجود ندارد. رئیس مجلس هم فضای مستقل ارتباطی را در تارنمای مجلس پیشبینی کرده است تا ایرانی ها مقیم خارج به سادگی با قوه مقننه و مجلس در ارتباط باشند تا هر کجا که لازم است ساده سازی فرایندهای قانونی صورت پذیرد.
امیرعبداللهیان با یادآوری نخبگی و فرهیختگی جامعه بزرگ ایرانی ها مقیم آمریکا، جامعه ایرانی ها را سرمایه و فرصت بی بدیلی نامید که باید با هم افزایی همه دستگاههای ذیربط از آن صیانت کرد.
وزیر خارجه ضمن برشمردن اقداماتی که در بخش های مختلف وزارت خارجه در ارتباط با خدمات کنسولی در دست طراحی و اجرا است، یکی از مهم ترین وظایف همه سفارتخانه ها و کنسولگری ها را خدمت رسانی بدون وقفه و تبعیض به هم ایرانی ها عزیز معرفی نمود و رفت و آمد و ارتباط هرچه بیشتر ایرانی ها مقیم خارج با ایران را مایه قدرت و پیشرفت کشور از یک سو و آرامش جامعه فرهیخته ایرانی ها از طرفی دانست و بر تعهد دولت و وزارت خارجه برای رفع موانع و کاهش فرآیندهای بوروکراتیک غیرضروری و کوشش برای اصلاح قوانین و مقررات برای روان تر شدن هرچه بیشتر خدمت رسانی، تصریح کرد.


منبع:

1400/07/04
20:01:18
5.0 / 5
1227
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
محفل