در نشست با خبرنگاران؛

امیرعبداللهیان: رفتار آمریکا نتیجه مذاکرات برجام را مشخص می کند

امیرعبداللهیان: رفتار آمریکا نتیجه مذاکرات برجام را مشخص می کند

به گزارش محفل ایرنا- حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران با اعلان اینکه از زمانی که آقای بایدن مسئولیت خودرا به عهده گرفته هیچ اقدام عملی سازنده بغیر از اظهار نظرهای متناقض از او دیده نشده است، اشاره کرد: این رفتار آمریکا است که نتیجه مذاکرات برجام را مشخص می کند.


به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا، امیرعبداللهیان در نشست امروز جمعه (به وقت محلی) با روزنامه نگاران و خبرنگاران ارشد رسانه های آمریکایی و سازمان ملل سیاست های دولت جدید با تمرکز بر سیاست خارجی را تبیین کرد.
وی در سخنان مقدماتی اظهارکرد: اولویت اصلی دولت جدید پیگیری سیاست خارجی متوازن است. ما برای ارتباط با همه کشورهای جهان برنامه داریم و تنها کشوری که از نظر ما مشروعیت نداشته و ارتباطی بین ما و آن کشور برقرار نخواهد شد رژیم جعلی اسرائیل است که آنرا به رسمیت نمی شناسیم و نسبت به سیاست های غیر سازنده و اقدام های تخریب کننده آن در منطقه مواضع روشن و دقیقی داریم.
وزیر امور خارجه ایران درباب آمریکا نیز اظهار داشت: ملاک ما مشاهده رفتار عملی سیاستمداران و دولتمردان آمریکایی است. ما برمبنای رفتار عملی آقای جو بایدن تصمیم خواهیم گرفت.
امیرعبداللهیان در ادامه درباب موضوع برجام با اشاره به این که آمریکایی ها از یکسو به بازگشت به برجام تاکید می کنند و از ایران می خواهند که به میز مذاکرات وین بازگردد اما همزمان تحریم های جدیدی را مقابل ایران اعمال می کنند، این نوع رفتار را پارادوکسیکال خواند که حاوی پیام سازنده ای نیست.
وزیر امور خارجه ایران با یادآوری این نکته که دولت جدید از زمان آغاز به کار، سیاست روشن و صریح خود در قبال برجام در خصوص به رسمیت شناختن تداوم مذاکرات، فاصله نگرفتن از برجام و پیگیری بازگشت کامل همه طرف ها به برجام را اعلام نموده است، اصرار کرد که این پنجره فرصت برای همیشه باز نخواهد بود.
وی سفر آقای رافائل گروسی به تهران و دیدار با رییس جدید سازمان انرژی اتمی و توافق سازنده ای که با یکدیگر داشتند را علامت و اقدام مثبت دیگری از طرف ایران برشمرد.
امیرعبداللهیان در بخش دیگری از سخنان خود به دریافت پیام های رسانه ای و دیپلماتیک متعارض از کاخ سفید اشاره کرده و خطاب به اصحاب رسانه در نیویورک اظهار نمود: دولت جدید ایران دولتی عمل گرا است. برای ما بیش از حرف و کلمات، میزان عمل دولتمردان آمریکایی به تعهداتشان اهمیت دارد. این قابل قبول نیست که بایدن از یکسو از مذاکره، توافق و حتی درخواست برای مذاکره دوجانبه با ایران صحبت کند اما سیاست های غلط رییس جمهوری قبلی آمریکا یعنی ترامپ را ادامه دهد.
وی اشاره کرد: این رفتار آمریکا است که نتیجه مذاکرات برجام را مشخص میکند. از زمانی که آقای بایدن مسئولیت خودرا به عهده گرفته است هیچ اقدام عملی سازنده بغیر از اظهار نظرهای متناقض از او دیده نشده است.
وزیر خارجه ایران در ادامه با اشاره به عدم امکان استفاده ایران از پول ها و دارایی های خود در بانکهای ژاپن، کره جنوبی و تعدادی از کشورها برای خرید داروهای مورد نیاز و واکسن، از تحریم های آمریکا بعنوان جنایت و تروریسم نام برد.
وی اظهار نمود: درحال بررسی پرونده مذاکراتی وین هستیم و به زودی مذاکرات وین از سر گرفته خواهد شد. درعین حال بر این نکته اصرار کرد که مذاکره ای را سازنده می دانیم که دارای نتایج ملموس و عملی باشد.
امیرعبداللهیان همین طور درباب موضوعات منطقه ای نیز با اشاره به این که در سیاست خارجی دولت جدید ایران طراحی برخورداری از بهترین مناسبات با کشورهای همسایه و منطقه دنبال می شود، در جریان بودن گفت وگوها در خلیج فارس، ابتکارات سازنده برای بازگشت صلح به یمن و سوریه و همین طور تشکیل دولت فراگیر در افغانستان و پیشرفت و توسعه در عراق را بعنوان رئوس اولویت های سیاست های منطقه ای برشمرد.
وزیرخارجه ایران در همین راستا اظهار نمود: اولویت دهی به همسایگان و قاره آسیا به مدلول نادیده گرفتن بقیه اولویت ها نیست بلکه دنبال کردن سیاست خارجی متوازن و روابط خارجی فعال با همه کشورها و مبتنی بر احترام و منافع متقابل، اصول سیاست خارجی دولت جدید است.
امیرعبداللهیان در انتهای سخنان خود خطاب به دولتمردان آمریکا اظهار داشت: ایالات متحده آمریکا نیز می تواند با تجدید نظر در سیاست های غلط و غیرسازنده خود در قبال جمهوری اسلامی ایران از این فرصت استفاده نماید. ملت ایران تاریخ و تمدن بزرگی را با خود به همراه دارد و دولتمردان آمریکا بایستی بدانند زبان تحریم و تهدید کارایی نخواهد داشت کما این که در ۴۰ سال قبل به آنها ثابت شده است.
وی اشاره کرد: انتظار ما اینست که دولتمردان آمریکا واقع بینانه به وین بیایند و بجای حرف های زیبا اقدام های عملی، مثبت، سازنده و قابل اندازه گیری داشته باشند و تردید نکنند اگر بخواهند با تداوم ادبیات و رفتار غیرسازنده گذشته صحبت کنند، جمهوری اسلامی ایران دست بسته نخواهد ماند.
در ادامه این جلسه، وزیرخارجه ایران به پرسش های خبرنگاران پاسخ داد.


منبع:

1400/07/03
10:02:10
5.0 / 5
1342
تگهای خبر: پرونده , پیگیری , دولت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
محفل