هاشم امانی درگذشت

هاشم امانی درگذشت

حزب موتلفه اسلامی در پی درگذشت حاج هاشم امانی از مبارزان دوران انقلاب اطلاعیه ای صادر کرد.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، متن این اطلاعیه به شرح است:
«انا لله و انا الیه راجعون
یا ایتها النفس المطمئنه ارجعی الی ربک راضیه مرضیه فادخلی فی عبادی و ادخلی جنتی
بدینوسیله به اطلاع می رساند روح بلند عبد صالح خدا و مبارزی خستگی ناپذیر و مجاهدی صادق از تبار شیر مردان فدائیان اسلام و یاوران امام، رهبری و انقلاب و نمونه کاملی از گروه السابقون السابقون و پایمردانی موصوف به کالجبل راسخ جناب آقای حاج هاشم امانی همدانی به یاران و برادران شهید خویش پیوست.
مراسم تشییع و تدفین پیکر پاک آن مرحوم فردا چهارشنبه 31 /۶ /1400 ساعت 30 /8 بامداد از مقابل مسجد علی ابن موسی الرضا ( ع ) واقع در خیابان ۱۷ شهریور، خیابان شهید قادری، تقاطع خیابان شهید عظیم زادگان برگزار و در قطعه ۲۱ بهشت زهرا (س) و در جوار یاران شهیدش آرام خواهد گرفت.»
مرحوم هاشم امانی متولد 1303 در خیایان خیام تهران و از بازاریان مذهبی و فعال در امور اجتماعی بود.
مرحوم امانی به همراه یارانش در جریان اجرای حکم شرعی حسنعلی منصور نخست وزیر شاه و عامل اجرای کاپیتولاسیون آمریکایی دستگیر شده بود. وی ابتدا به همراه شهیدان صادق امانی، محمد بخارایی، مرتضی نیک نژاد و رضا صفار هرندی به اعدام محکوم شد، اما رژیم شاه حکم او و شهید مهدی عراقی را به حبس ابد تغییر داد.
مرحوم حاج هاشم امانی سیزده سال در زندان شاه بود و کمی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به همراه دیگر یارانش نظیر مرحوم عسگراولادی از زندان آزاد شد و یاری نهضت امام (ره) را ادامه داد و بعد از پیروزی انقلاب نیز هیچ مسئولیت دولتی و اجرائی را نپذیرفت.
وی از یاران شهید نواب صفوی در جمعیت فدائیان اسلام بود و بعد از اعدام انقلابی حسنعلی منصور دستگیر و ابتدا به اعدام و سپس به حبس ابد محکوم شد.
مرحوم امانی که از پایه گذاران هیئت های موتلفه بود، باوجود شهادت دوستان نزدیک و همین طور برادرش حاج صادق امانی و تحمل سال ها زندان و شکنجه، هیچ گاه از جهاد در راه خدا و مبارزه با رژیم طاغوت دست نکشید و در با اهمیت ترین حرکت ها و قیام های مردمی، همچون 15 خرداد مشارکت داشت.1400/06/31
12:01:14
5.0 / 5
1129
تگهای خبر: حكم , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
محفل