افغانستان در کانون رایزنی های اجلاس سران سازمان شانگهای

افغانستان در کانون رایزنی های اجلاس سران سازمان شانگهای

محفل: تحولات افغانستان در کانون رایزنی ها و اظهارنظرهای مقامات حاضر در اجلاس سران سازمان  همکاریهای شانگهای بود. این سازمان حالا در معرض آزمون بزرگی برای عبور از بحران در این کشور و جلوگیری از سرریز مشکلات آن به منطقه دارد.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا افغانستان این روزها شرایط پرالتهابی را سپری می کند. هرچند طالبان توانسته کنترل این کشور و پایتخت آنرا در اختیار بگیرد و دولت موقت را معرفی نماید با این وجود این اتفاقات شروع دور جدیدی از تحولات در این کشور است. دولت موقت معرفی شده با انتقاداتی به ویژه از بابت عدم دربرگیری اقوام و طوایف مختلف روبه رو شده است. علاوه بر این رویکرد این دولت درباره مطالبی مانند حضور زنان در فعالیت ها و کنش های اجتماعی علامت سوال بزرگی پیش روی دولت طالبان است. از همه اینها مهمتر پذیرش دولت طالبان از طرف کشورهای جهان است که به نظر می آید دولت طالبان رد این زمینه راه درازی در پیش دارد.
در ایام اخیر اجلاس سران سازمان همکاریهای شانگهای در دوشنبه پایتخت تاجیکستان اجرا شد. افغانستان عضو ناظر این سازمان است و با اعضای سازمان همسایه است. بدین سبب خواه ناخواه تحولات این کشور بر همسایگان آن موثر خواهد بود از همین روست که افغانستان در کانون رایزنی ها و اظهار نظرهای مقامات حاضر در این اجلاس بود. و این اظهار نظرها اهمیت زیادی در سمت و سوی تحولات آتی این کشور دارد.
آیت الله سید ابراهیم رییسی در سخنانی در این اجلاس اظهار نمود: زمانی صلح در افغانستان پایدار خواهد شد که دولت و ارکان حاکمیت بازتاب دهنده ترکیب جامعه افغانستانی باشد و تمامی اقوام و گروه های این کشور بطور واقعی احساس کنند شراکتی اثرگذار و متناسب با وزن خود در دولت دارند و حاکمیت مبتنی بر رای و نظر مردم است.
بگفته رئیس جمهوری نادیده انگاشتن مردم و ضرورت های سیاسی و اجتماعی ناشی از نقش فعال مردم خسارت بار بوده علاوه بر خود افغانستان زیان هایش متوجه همسایگان و کشورهای منطقه نیز خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه مردم افغانستان ثابت کردند که نمی پذیرند کشور خارجی سرنوشت آنها را رقم بزند، تصریح کرد: ما کشورهای همسایه مسئولیت بسیار مهمی در این برهه تاریخی افغانستان داریم ما باید شرایطی را فراهم نماییم تا مردم و گروه های این کشور بتوانند تعاملی مثبت و مسالمت آمیز داشته باشند و بتوانند مسیر آینده کشور خودرا به درستی ترسیم کنند.
رییس جمهوری کشورمان با یادآوری مسئولیت های سیاسی و اجتماعی جامعه جهانی به ویژه کشورهای منطقه، بسیج تمامی امکانات کشورها در امتداد حمایت و پشتیبانی از شکل گیری اجماع داخلی میان جریان های مختلف افغان، ترغیب همه طرف ها به بازگشت به میز مذاکره و حل موضوع را در امتداد عمل به این مسئولیت عنوان نمود.
رییسی همین طور در این جلسه خواهان ارائه کمک های سازمان یافته بشردوستانه به مردم افغانستان شد و اظهار داشت: خیلی از مردم از روی اراده یا اجبار آواره شدند امروز در ایران اسلامی ما بیش از سه میلیون مهاجر افغانستانی داریم که میهمانان جمهوری اسلامی هستند.
وی ضمن اشاره به هجوم موج جدید از آوارگان افغان به سمت کشورهای همسایه یادآورشد: مدیریت این جمعیت انبوه و ممانعت از سرازیر شدن آنها به سایر کشورها، علاوه بر تشریک مساعی منطقه ای نیازمند کمک جدی نهادهای بین المللی و کشورهای کمک کننده است.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه رفتارهای یکجانبه وغیرسازنده برخی بازیگران که مسئولیت قطعی در ایجاد شرایط فعلی دارند، می تواند اجماع منطقه ای و بین المللی مورد نیاز برای پیشبرد روند صلح افغانستان را مخدوش نماید، بر لزوم نقش آفرینی سازمان ملل درباب بحران افغانستان اصرار کرد.
رئیسی همین طور ضمن اشاره به گزارش های نگران کننده از حضور افراد وابسته به گروه های تروریستی چند ملیتی همچون داعش در افغانستان دریافت اظهار داشت: این مساله بیش از گذشته خطر ایجاد کانونی برای صدور ناامنی به منطقه و جهان را برجسته می کند و همگان را نگران شکل گیری همگرایی بین جریان های تکفیری، افراطی گری در افغانستان با گروههای مشابه در منطقه آسیای مرکزی، عراق، سوریه و دیگر کشورها می کند.
به گفته رئیس دولت سیزدهم، مساله افغانستان پیچیده اما شناخته شده است و راهکار ها غامض اما در دسترس هستند، همه ما باید دوستان مان در افغانستان را به پیگیری راهکار ها ترغیب و آنها را برای رسیدن به نتیجه مطلوب و مورد قبول همه طرف ها کمک و همراهی نماییم.
رییس جمهوری افزود: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا همچون گذشته تمامی امکانات خودرا جهت کمک به پیشبرد مذاکرات بین الافغانستانی و روند صلح در اختیار مردم افغانستان قرار داده و برای مدیریت تهدیدات احتمالی با کشورهای منطقه همکار و همراه باشد، منطقه ای همگرا و باثبات و افغانستان امن، توسعه یافته، سعادتمند، آرزوی ملت و دولت ایران برای یکایک مردمان این جغرافیاست.
سید ابراهیم رییسی روز شنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با امامعلی رحمان هم بار دیگر دیدگاههای جمهوری اسلامی درباره افغانستان را تبیین و تشریح نمود.
نقش مخرب بیگانگان در افغانستان و ضرورت قطع دست بیگانگان از این کشور، حل مسئله افغانستان توسط مردم افغانستان و با همکاری و تسهیل گری کشورهای منطقه، شکل گیری دولتی فراگیر در افغانستان که بازنمای ترکیب متنوع قومی در این کشور باشد، یادآوری خطر حضور گروه های تروریسی در افغانستان و برخورد قاطع با این گروه ها محورهای اظهارات سید ابراهیم رییسی در این کنفرانس مطبوعاتی بود.
این در شرایطی است که امامعلی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان هم ضمن اشاره به وضعیت نگران کننده افغانستان، آمادگی خودرا برای مساعدت به روند صلح و امنیت در این کشور اعلام نمود.
امامعلی رحمان با تکیه بر لزوم تاسیس حکومت همه شمول و فراگیر منافع همه گروه های اجتماعی و قوم ها و ملت های ساکن افغانستان اظهار نمود: در حکومت فراگیر تاجیک ها و دیگر قومیت ها باید جایگاه شایسته داشته باشند و صلح و ثبات در افغانستان را می توان فقط با همین راه تامین کرد.
رییس جمهوری تاجیکستان با اشاره به اینکه از بین رفتن نزاع و تشنج در ولایت پنجشیر توسط اعلام کردن آتش بس و گشودن راه ها، برای رساندن کمک های بشردوستانه به مردم این منطقه از با اهمیت ترین وظایف امروز است، اظهار داشت: در این حوزه ما به توافق رسیدیم که تمام کوشش خودرا جهت رسیدن به این هدف انجام داده و برای برگزاری مذاکرات بین تاجیک ها و طالبان در شهر دوشنبه مساعدت نماییم.
وی یادآورشد: بر آن هستیم که در پیشبرد این روند سازمان ملل متحد باید نقش کلیدی داشته باشد و حفظ و تامین منافع همه قومیت ها و ملت ها و احترام و اعتراف به حقوق شهروندان در دایره معیارهای پذیرفته شده بین المللی امری لازم است.
این در شرایطی است که وزیران خارجه چین، روسیه، پاکستان و دستیار وزیر امور خارجه ایران در حاشیه جلسه شانگهای دیداری غیررسمی درباره مسئله افغانستان داشتند در این جلسه وزیر خارجه چین طرحی شامل پنج بند را بمنظور تقویت تعامل و همکاری این چهار کشور در امتداد حل وفصل بحران افغانستان ارائه داد.
وانگ یی وزیر امور خارجه چین، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان و سید رسول موسوی دستیار وزیر امور خارجه ایران در این جلسه درباره موضوع افغانستان تبادل نظر کردند.
این دیپلمات چینی با تکیه بر تعامل وهمکاری چهار کشور بر ایفای نقش مثبت در انتقال قدرت در افغانستان تاکید نمود. طبق گفته وانگ یی، کشورهای منطقه سه درخواست عمده از دولت جدید افغانستان دارند: جامعیت، مبارزه با تروریسم و همسایگی خوب.
در طرح پنج بندی وزیر خارجه چین آمده است:
اول، از آمریکا خواسته شود با جدیت تعهداتش را عملی کرده و مسئولیت خودرا قبول کند. این چهار کشور با کشورهای هم نظر دیگر باید از آمریکا بخواهند زیر بار اصلی ترین مسئولیت در بازسازی افغانستان برود و کمک های اقتصادی، معیشتی و بشردوستانه به افغانستان عرضه نماید.
دوم، همکاری با افغانستان و راهنمایی این کشور. این چهار کشور با احترام به یک پارچگی، استقلال و تمامیت ارضی افغانستان از مردم این کشور در انتخاب مستقل مسیر پیشرفتشان حمایت می کنند، افغانستان را ترغیب می کنند که یک ساختار سیاسی گسترده و فراگیر بوجود آورد، سیاست داخلی و خارجی تعدیل شده و محتاطانه ای را به کار ببندد، به دنبال روابط دوستانه با کشورهای همسایه باشد و به حقوق بنیادین اقلیت ها، زنان و کودکان احترام بگذارد.
سوم، ایجاد حفاظت در مقابل خطرات امنیتی. انتظار می رود که دولت جدید افغانستان به تعهداتش پایبند باشد و خودرا کاملا از نیروهای تروریستی جدا کند، خصوصاً با نیروهایی که کشورهای همسایه را هدف قرار می دهند، قاطعانه مبارزه کند.
چهار، تشویق تمامی طرف ها به کوشش های هماهنگ جهت کمک به افغانستان. این چهار کشور بعنوان همسایگان مهم افغانستان باید نه فقط کمک های فوری برای برطرف نمودن نیازهای آن عرضه کنند، بلکه کشورهای منطقه و سازمان های بین المللی را هم تشویق کنند تا به مردم افغانستان در غلبه بر این سختی ها کمک کنند.
پنج، کمک به افغانستان در پیوستن به همکاری منطقه ای. این چهار کشور در طولانی مدت می توانند با حفظ ثبات کلی و پیشرفت منطقه، به افغانستان کمک کنند که به تدریج ظرفیتهای خود برای توسعه مستقل و پایدار را افزایش داده و بمنظور از بین بردن فقر و رسیدن به پیشرفت اقتصادی، به همکاری اقتصادی منطقه و شبکه اتصالات آن بپیوندد.
با این اوصاف تحولات افغانستان در کانون رایزنی ها و اظهارنظرهای مقامات حاضر در اجلاس سازمان همکاری شانگهای قرار داشت. گذشته از اعلام موضع کشورها و خطوط کلی که کشورها درباره آن موضع مشترک دارند، نشست وزیران خارجه چهار کشور گام ملموس تری درباره حل و فصل بحران در افغانستان است.
باید دید این کشورها آیا می توانند به سازوکاری عملی برای این مهم دست یافته واز ظرفیت های خود برای جلوگیری از تصاعد بحران در افغانستان استفاده کنند. اعضای سازمان همکاری شانگهای نگرانی های مشروعی درباره احتمال سرریز تروریسم و افراطی گری به کشورهای خود دارند. نمی توان انکار کرد که بی ثباتی در افغانستان ممکنست مسیر کلی ثبات و پیشرفت این منطقه را مختل نمایند.


منبع:

1400/06/28
20:27:44
5.0 / 5
1064
تگهای خبر: اقتصاد , پیگیری , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان محفل
محفل