از سوی سفارت ایران در كنیا برگزار می شود؛

آیین اختتامیه جشنواره کاربرد فرهنگ وهنر در خاموشی سلاح ها

آیین اختتامیه جشنواره کاربرد فرهنگ وهنر در خاموشی سلاح ها

به گزارش محفل آیین اختتامیه جشنواره کاریکاتور با مبحث «کاربرد فرهنگ و هنر در خاموشی سلاح ها» از جانب سفارت ایران در کنیا برگزار می گردد.


به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا، مراسم اختتامیه جشنواره کاریکاتور«کاربرد فرهنگ و هنر در خاموشی سلاح ها در آفریق» که با ابتکار سفارت جمهوری اسلامی ایران در نایروبی (کنیا) اجرا شد، سی اُم شهریورماه سالجاری در محل نمایندگی برگزار می شود.
این جشنواره با نظرداشت به اقدام اتحادیه آفریقا در نامگذاری دو سال متوالی۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به نامهای «خاموشی سلاح در آفریقا» و «کاربرد فرهنگ و هنر در خاموشی سلاح در آفریقا» و همکاری این اتحادیه با ابتکار عمل جمهوری اسلامی ایران، در سطح بین المللی برگزار و مراسم اختتامیه و قدردانی از برگزیدگان با حضور شخصیت های بین المللی و آفریقایی و مقامات کنیایی به میزبانی سفیر کشورمان انجام می شود.
در دو دهه گذشته تلاش هایی برای خاموشی سلاح ها در آفریقا انجام گرفته و این امر برای رسیدن به یک آفریقای بدون درگیری نقطه عطف مثبتی است. به رغم این تلاش ها، درگیری ها در بخش هایی از قاره آفریقا هنوز ادامه دارد. افراط گرایی، تهدیدهای تروریستی و جنایات فراملیتی در این قاره همچنان یک چالش مستمر است.
اتحادیه آفریقا برای برجسته کردن این موضوع، مبادرت به انتخاب مبحث سال ۲۰۲۰ با عنوان «خاموشی سلاح ها در آفریقا» کرد، اما انتشار ویروس کووید-۱۹ مانع از این امر شد تا پروژه مزبور در زمان مقرر و به صورت مناسب مورد توجه قرار گیرد. از طرفی اتحادیه آفریقا برای سال ۲۰۲۱ شعار «هنر، فرهنگ و میراث آفریقا» را برگزید.
براساس این گزارش شعار ۲۰۲۱ اتحادیه آفریقا «هنر، فرهنگ و میراث آفریقا» سفارت ایران را بر آن داشت تا با استفاده از هنر، مبحث مهم خاموشی سلاح ها را هم در سال ۲۰۲۱ زنده نگه داشته و در تحقق آن بکوشد.
در این چارچوب، سفارت جمهوری اسلامی ایران در کنیا در جهت تلاشهای اتحادیه آفریقا، تصمیم گرفت تا با برگزاری جشنواره جهانی «خاموشی سلاح ها» نشان دهد که جمهوری اسلامی ایران همانند گذشته در کنار کشورهای آفریقایی برای رسیدن به صلح و توسعه در این قاره ایستاده است تا از این طریق شاهد کاهش استفاده از سلاح گرم و به صورت کلی درگیری های مسلحانه در این قاره باشیم.
سفارت جمهوری اسلامی ایران در کنیا پیش از این، جشنواره مجازی کاریکاتور با مبحث «آفریقا و کویید۱۹» به شکل موفقیت آمیز برگزار کرده بود.


منبع:

1400/06/25
23:41:57
5.0 / 5
1221
تگهای خبر: نمایندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
محفل