گفت وگوی تلفنی وزیر امور خارجه كشورمان با حامد كرزی؛

امیرعبداللهیان: ایران خواهان افغانستانی عاری  از جنگ و تروریسم است

امیرعبداللهیان: ایران خواهان افغانستانی عاری  از جنگ و تروریسم است

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با رئیس جمهوری پیشین افغانستان اظهار داشت: ایران خواهان افغانستانی عاری  از جنگ و تروریسم است.


به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا، در گفت وگوی تلفنی روز سه شنبه حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان با حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان، آخرین تحولات این کشور مورد تبادل نظر قرار گرفت.
وزیر امور خارجه کشورمان در این گفتگو، بر سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر گفتگو میان تمام گروهها با هدف تشکیل یک دولت فراگیر در افغانستان که بازتاب دهنده ترکیب قومی و جمعیتی این کشور باشد، تصریح کرد و اضافه کرد: افغانستان تنها از این طریق می تواند به صلح پایدار برسد.
امیرعبداللهیان تصریح ساخت: جمهوری اسلامی ایران خواهان افغانستانی عاری از جنگ و تروریسم است.
وزیر خارجه کشورمان افزود: جمهوری اسلامی ایران مرزها و گذرگاههای مرزی خود با افغانستان را برای تسهیل وضع فعلی در این کشور باز نگه می دارد و تجارت را ادامه خواهد داد.
وی خاطر نشان ساخت: آمریکا در دو دهه گذشته مسبب و مسؤول نابسامانی های کنونی در افغانستان است. در عین حال این نظر و اراده مردم افغانستان است که باید به این وضع آخر داده و محقق گردد.
حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان هم در این تماس تلفنی اظهار نمود: بزرگان افغانستان برای عبور از این وضع، نهایت تلاش خویش را انجام می دهند و هدف اصلی، تحقق خواست و اراده مردم افغانستان است.
وی، ضمن تقدیر از مواضع و مساعی بکار گرفته شده از جانب جمهوری اسلامی ایران، تصریح کرد: همراه با دیگر بزرگان و ریش سفیدان، با گروههای مختلف همچون طالبان درحال رایزنی هستیم و از جمهوری اسلامی ایران هم در خواست داریم کمافی السابق کمکهای خویش را در جهت تسهیل این امر ادامه دهد.

1400/06/17
12:03:21
5.0 / 5
1184
تگهای خبر: دولت , وزیر امور خارجه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
محفل