وزیر امور خارجه كشورمان:

از هرگونه ابتکار عمل منطقه ای مقامات جمهوری عراق استقبال می نماییم

از هرگونه ابتکار عمل منطقه ای مقامات جمهوری عراق استقبال می نماییم

وزیر امور خارجه قبل از سفر به بغداد گفت: از هرگونه ابتکار عمل منطقه ای مقامات جمهوری عراق که با مشارکت اهل منطقه باشد استقبال می نماییم.


به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا از اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه، حسین امیر عبداللهیان اضافه کرد: ما معتقدیم لازم بود از سوریه نیز به عنوان همسایه مهم عراق در این اجلاس دعوت بعمل می آمد. البته درباب امنیت و توسعه پایدار منطقه با رهبری سوریه در تماس و مشورت هستیم و در مورد اجلاس بغداد و تاکید بر نقش مهم کشورهای منطقه در هرگونه ابتکار منطقه ای با دمشق مشورت مستقیم خواهیم داشت.
نشست سران کشورهای همسایه در آخر ماه جاری میلادی در بغداد، پایتخت عراق، بعنوان قسمتی از کوشش های «مصطفی آلکاظمی» برای بازگرداندن نقش و جایگاه عراق در منطقه برگزار می گردد.
براساس گزارش ها، تا حالا تنها، حضور «امانوئل مکرون»، رییس جمهوری فرانسه، «عبدالفتاح السیسی»، رییس جمهوری مصر و «عبدالله دوم»، شاه اردن بعنوان عالی ترین مقامات حاضر در اجلاس بغداد قطعی شده است.
دست اندرکاران برگزاری اجلاس بغداد می گویند که «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه نیز در اجلاس حاضر خواهد بود اما تا حالا آنکارا این خبر را تایید نهایی نکرده است.
«فواد حسین» وزیر امور خارجه عراق نیز پیش تر در اظهاراتی گفته بود که از کشورهای عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل جهت شرکت در اجلاس دعوت به عمل آمده و مقرر است در سطح سفیران شرکت نمایند.
«بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه یکی از غایبان بزرگ اجلاس خواهد بود که وزیر خارجه عراق علت عدم دعوت از سوریه در این اجلاس را بحث برانگیز و دارای اختلافی بودن مساله سوریه عنوان کرده است.
فؤاد حسین ادامه داده است که مساله سوریه مساله ای دارای اختلاف است و دست ما نیست، ما روابط خوبی با سوریه داریم و هیچ گاه روابط دیپلماتیک خودرا با دمشق قطع نکرده ایم.
وی در عین حال اصرار کرد که اجلاس همسایگان عراق روز شنبه ۲۸ اوت برگزار می گردد و توضیح داد که کشورش پاسخ مثبتی از همه کشورهای دعوت شده دریافت کرده است.
علاوه بر همسایگان عراق (به استثنای رئیس جمهوری سوریه)، قطر، امارات و مصر بعلاوه اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل و ژاپن نیز به این اجلاس دعوت شده اند.
عراق اعلام نموده است که این اجلاس با هدف کاهش تنش در منطقه و توسعه مناسبات اقتصادی و حل اختلافات میان کشورهای همسایه عراق برگزار شده است.
قرار است اجلاس در برگیرنده پاره ای نشست های حاشیه ای بین کشورهای طرف اختلاف باشد.1400/06/06
22:42:36
5.0 / 5
1081
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
محفل