عضو كمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی:

امیرعبداللهیان توانایی اجرای ایده و تحول در وزارت خارجه را دارد

امیرعبداللهیان توانایی اجرای ایده و تحول در وزارت خارجه را دارد

به گزارش محفل عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: گزینه پیشنهادی وزارت امور خارجه توانایی اجرای ایده ها و قدرت هماهنگی همه ارکان و دیدگاه های مختلف سیاسی، امنیتی، نظامی و دیپلماتیک را دارد.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «ابوالفضل عمویی» بعنوان موافق «حسین امیرعبدالهیان» گزینه پیشنهادی وزارت امورخارجه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: در دوره پیش رو در مقطع بسیار حساس سیاست خارجی مجلس قرار داریم. در چهار سال آینده تحولات بین المللی از شرق و غرب کشور ایران را به یکی از موضوعات مهم بین المللی تبدیل خواهد نمود.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: تحولات افغانستان، لبنان و عراق در کنار مذاکرات بین المللی که بین جمهوری اسلامی و کشورهای مختلف در جریان است، پیگیری اجرای سند همکاریهای بلندمدت ایران و چین، پیگیری مذاکرات گفتگوهای راهبردی ایران و روسیه، پیگیری مذاکرات پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا و همینطور سازمان همکاریهای شانگهای و از همه مهمتر آینده توافق اتمی و پیگیری مذاکرات، نشان داده است که در انتخاب وزیر امور خارجه نهایت دقت صورت بگیرد.
عمویی ضمن اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب در خصوص این که وزارت خارجه نیمی از دولت می باشد، اظهار داشت: وزارت خارجه یک وزارت خانه در کنار سایر وزارت خانه ها نیست بلکه وزارت امورخارجه مجری سیاست های خارجی جمهوری اسلامی است و یک وزارت خانه حاکمیتی است.
وی با اشاره به اینکه در شرایط حاضر داشتن وزارت خارجه هوشمند، لزوم نظام است، افزود: سه عنصر اساسی برای این مورد نیاز است نخست ایده مرکزی و برنامه منسجم و دوم ساختار هماهنگ و از همه مهمتر اینکه وزیر خارجه بتواند ایده را در ساختار به اجرا برساند.
نماینده مردم تهران سیاست خارجی دولت سیزدهم را سیاست همسایگی و توانبخشی و اقتدار عنوان نمود و اظهار داشت: این سیاست کلی نظام جمهوری اسلامی است. سیاست خارجی عرصه اجرا است و همه ارکان نظام باید یک رویکرد را دنبال کنند تا به نتیجه برسند و در اجرای این رویکرد به کسی نیاز است که بتواند قدرت هماهنگی این ارکان و دیدگاههای مختلف سیاسی و امنیتی و نظامی و دیپلماتیک را داشته باشد.
عمویی با اشاره به اینکه همه موارد گفته شده در شخصیت امیر عبداللهیان جمع شده است، خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه در این دوره به تحول نیاز دارد و از همه عزیزان می خواهم با دقت برنامه های دکتر امیر عبداللهیان را قرائت کنید که در این برنامه بر لزوم تحول ساختاری امور خارجه تاکید گردیده است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: وزارت خارجه باید از وزارت برجامی به وزارت سیاست خارجی جمهوری اسلامی تغییر کند. برجامی کردن سیاست خارجی ایران با انتخاب دولت سیزدهم به پایان رسید و امروز کسی باید در این مسند بنشیند که بتواند رویکرد نوین سیاست خارجی را دنبال کند.
عمویی افزود: از روزی که امیرعبداللهیان بعنوان گزینه وزارت خارجه و شخص مورد اعتماد رئیس جمهوری انتخاب شده، اخبار مثبتی از داخل وزارت خارجه شنیدیم.
وی بااشاره به حُسن سلوک امیرعبداللهیان که سبب شده از همه ظرفیت های کارشناسی و توانمند وزارت امور خارجه استفاده شود، افزود: تلاش کاری امیرعبداللهیان در ۳۰ گذشته همراه تحصیلات مرتبط، باعث تسلط کافی او به مذاکرات منطقه ای و بین المللی شده است، چون که هم در جایگاه سفیر و هم مسوول پیگیری روابط جمهوری اسلامی ایران با اتحادیه اروپا و مذاکرات ایران و آمریکا در عراق بوده است.
عمویی افزود: این تجربیات ذی قیمتی بوده که کمتر کسی مجموعه آنها را در کنار هم دارد، ازاین رو امیدواریم با حضور امیرعبداللهیان در مسند وزارت امور خارجه، تقویت این وزارت خانه و تبدیل شدن آن به بازوی ایران برای حفظ منابع ملی و طبیعی رقم زده شود.
وی تصریح کرد: در این راه رأی بالا به وزیر امور خارجه، پشتوانه محکمی برای قدرت کشور در عرصه مذاکرات بین المللی است و از همکاران محترم می خواهیم با رای خود جایگاه این وزارت خانه را ارتقاء دهند.


منبع:

1400/06/01
10:07:02
5.0 / 5
1362
تگهای خبر: اقتصاد , پیگیری , حكم , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
محفل