معاون اول رییس جمهور تاكید كرد

دولت سیزدهم به اجرای وعده های رئیس جمهور مقید است

دولت سیزدهم به اجرای وعده های رئیس جمهور مقید است

به گزارش محفل معاون اول رئیس جمهور ضمن اشاره به برخی مشکلات پیش روی کشور نظیر تحریم های ظالمانه دشمنان و شیوع بیماری کرونا اظهار داشت: همانگونه که مقام معظم رهبری هم فرمودند، کاملاً به آینده کشور خوشبین هستیم و امیدواریم بتوانیم با تلاش و همت مضاعف از این شرایط با سرافرازی عبور نماییم.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، محمد مخبر ظهر امروز (شنبه) در مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان برنامه و بودجه با تسلیت ایام سوگواری شهادت امام حسین(ع) خاطرنشان کرد: راه میانبر رسیدن به قرب الهی توسل به امام حسین(ع) است و در طول تاریخ علمای زیادی را سراغ داریم که با سوابق و وضعیت های مختلف توانستند راه صد ساله را در لحظه ای با توسل به حضرت اباعبدالله الحسین(ع) طی کنند.
معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: ماه محرم و ماه صفر فرصت های گرانبهایی هستند که بتوانیم از پیچ و خم هایی که در زندگی گرفتار آن هستیم به خوبی عبور نماییم.
وی در ادامه با قدردانی از تلاشهای محمدباقر نوبخت رئیس سابق سازمان برنامه و بودجه عنوان کرد: آقای نوبخت دوره سختی را پشت سر گذاشتند چون که نظام سلطه هر چه در توان دارد برای فشار بر اقتصاد کشور بکار می گیرد و در هشت سال قبل هم باآنکه گاهی این فشارها شدت و ضعف داشت اما تلاش نظام سلطه ایجاد محدودیت و فشار بر اقتصاد کشور بود.
مخبر اضافه کرد: بر خلاف تصور برخی افراد، خصومت اصلی نظام سلطه با دولت های مختلف جمهوری اسلامی ایران نیست بلکه با مردم ایران است چون که آنها از مردم ضربه خوردند و شاه را که نماد نظام سلطه بود مردم از کشور بیرون کردند.
معاون اول رئیس جمهور افزود: برنامه ریزی و تلاش نظام سلطه انتقام از مردم ایران است و در این راه از هیچ اقدامی فروگذار نمی کنند و حتی مبحث سلامت مردم را در این راه مورد معامله قرار می دهند بگونه ای که در روزهای کرونا شاهد بودیم که بعد از انجام اقدامات لازم برای واردات واکسن، در آخرین لحظه از واردات این کالای ضروری به کشورمان جلوگیری کردند.
وی با یادآوری این که در زمان آغاز انتشار کرونا اغلب کشورها با کمبود ماسک مواجه گشتند، تصریح کرد: برای تأمین ماسک مورد نیاز کشور از کشورهای دیگر خرید کردیم و بسته بندی و تدارکات لازم انجام شد اما قبل از ارسال به ایران و در فرودگاه کشور مبدا از آن جلوگیری کردند و این نشان داده است که نظام سلطه به هیچ اصول انسانی پایبندی ندارد.
مخبر افزود: با وجود آنکه نظام سلطه ادعا می کند که دسترسی به دارو برای همه مردم آزاد است و هیچ محدودیتی برای هیچ کشوری وجود ندارد اما وقتی می خواهیم داروی مورد نیاز را خریداری نماییم، اجازه جابه جایی پول را نمی دهند و عملا مانع از واردات دارو می شوند.
معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: سازمان برنامه و بودجه طی سال های اخیر با این مشکلات روبرو بود اما آقای نوبخت و همکاران ایشان هر چه در توان داشتند پای کار آوردند و یکی از خصوصیات برجسته آقای نوبخت حسن خلق ایشان است که بسیار خصوصیت ارزشمندی است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به سوابق مسعود میرکاظمی رئیس جدید سازمان برنامه و بودجه اشاره و خاطرنشان کرد: ایشان سوابق و تجارب فوق العاده ای در زمینه های مختلف دارد و حضور ایشان در مجلس شورای اسلامی و دستگاههای اجرایی نظیر وزارت بازرگانی و وزارت نفت تجربه ای موثر و موفق بوده است و حالا مقرر است که با کوله باری از تجربه در یکی از مهم ترین سازمان های مدیریتی کشور فعالیت داشته باشند.
مخبر با اشاره به اینکه سازمان برنامه و بودجه از مهم ترین سازمان های کشور برای توسعه و پیشرفت، رسیدگی به مسائل معیشتی مردم و الگو سازی برای اداره کشور است، اظهار داشت: اگر این سازمان به خوبی و به نحو مطلوب اداره شود بخش زیادی از مشکلات و مسائل کشور حل و فصل خواهد شد.
معاون اول رئیس جمهور با تکیه بر این که نمی توانیم برای حل مشکلات کشور به خارج امید داشته باشیم، اضافه کرد: مقام معظم رهبری و رئیس جمهور تاکیدات فراوانی بر رفع تحریم ها دارند اما بعید است که بتوانیم با نظام سلطه به جایی برسیم و نمی توان برنامه ریزی خویش را برای اداره کشور متکی به رفع تحریم ها کرد و باید به نحوی برنامه ریزی نماییم که فرض بر این باشد که نظام سلطه تحریم ها را لغو نخواهد کرد.
وی ضمن اشاره به ظرفیت های گسترده کشور در بخش های مختلف تصریح کرد: ایران 2700 کیلومتر سواحل دریا دارد و از منابع طبیعی مختلف هم برخوردار می باشد که اگر بتوانیم به خوبی از ظرفیت های مختلف کشور بهره برداری نماییم هر کدام از این ظرفیت ها می تواند کشور را به تحولات خوبی برساند.
مخبر ضمن اشاره به پرآب بودن استانهای شمالی کشور و لزوم استفاده بهینه از این ظرفیت پرارزش خاطرنشان کرد: سه استان شمالی کشور از نظر وسعت به اندازه کشور هلند هستند و میانگین بارندگی این سه استان از هلند هم بیشتر است. با این وجود کشور هلند از بخش کشاورزی 95 میلیارد دلار صادرات دارد اما صادرات ما از بخش کشاورزی 200 میلیون دلار است. این نشان داده است که باید استاندارانی توانمند در هر یک از این سه استان حضور داشته باشند بگونه ای که هر کدام از آنها مانند یک وزیر کشاورزی بتواند از ظرفیت های بخش کشاورزی بهره برداری کند.
معاون اول رئیس جمهور همینطور ضمن اشاره به ظرفیت های گسترده کشور در بخش معدن و هم پتانسیلی که در بخش دریا وجود دارد، اظهار داشت: برخی کشورها در تلاش هستند 30 درصد از جی دی پی خویش را در اقتصادشان از راه اقتصاد دریا محور تأمین کنند اما ما تابحال استفاده مطلوبی از دریا نداشتیم که امیدوارم در دوره پیش رو، سازمان برنامه و بودجه برنامه ریزی های خویش را با عنایت به ظرفیت های کشور انجام دهد.
وی در ادامه با یادآوری شعارها و وعده های رئیس جمهور در دوره انتخابات، اظهار داشت: رئیس جمهور به اجرای این شعارها مقید است و دولت مصمم است در جهت اجرای وعده های رئیس جمهور در خصوص کاهش بیکاری، ایجاد یک میلیون واحد مسکونی در سال، مبارزه با فساد و رانت و توسعه دولت الکترونیک اقدام نماید.
مخبر با تکیه بر این که شفافیت و مقابله با رانت و فساد جز از راه استقرار کامل دولت الکترونیک میسر نیست از دکتر میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه خواست این مورد را که از مطالبات جدی مردم هم می باشد با جدیت در دستور کار قرار دهد.
معاون اول رئیس جمهور ضمن اشاره به کسری بودجه کشور، آنرا سیلی بنیان کن توصیف کرد که می تواند هر بخش از اقتصاد کشور را متلاطم کند و اضافه کرد: کسری بودجه می تواند باعث تورم شده و به پایه پولی کشور صدمه وارد کند. یکی از دغدغه های جدی مردم کاهش ارزش پول ملی است و در شأن جمهوری اسلامی ایران نیست که پول ملی چنین وضعیتی داشته باشد.
وی اضافه کرد: باید با استفاده از توانمندی و تجربه نخبگان و اندیشمندان وضعیت کسری بودجه و مسائل دیگری نظیر فرار مالیاتی را ساماندهی نماییم.
مخبر به مبحث کرونا هم اشاره نمود و اظهار داشت: کرونا به خیلی از مشاغل و کسب و کارها صدمه زده ضمن آنکه کمبود دارو و مسائل در رابطه با درمان هم بار سنگینی را بر بودجه کشور وارد کرده که لازم است با جدیت برای رفع مشکلات مشاغل و کسب و کارهای صدمه دیده از کرونا برنامه ریزی و تلاش نماییم.
معاون اول رئیس جمهور ضمن اشاره به میزان بالای بیکاری ناشی از کرونا تصریح کرد: مردم در روزهای انتشار کرونا بسیار گرفتار شده اند که ضروریست مشکلات آنها را مرتفع نماییم و لازم است این مورد در بودجه سالانه بیشتر از پیش دیده شود.
وی ضمن اشاره به زمان بندی آغاز و اجرای برنامه های توسعه کشور اظهار داشت: بهتر است زمان بندی برنامه های توسعه کشور به نحوی تنظیم شود که هم زمان با آغاز کار دولت ها در اختیار آنان قرار گیرد تا یک دولت بتواند آن برنامه را به صورت کامل اجرا نماید و در انتهای دوره هم نسبت به عملکرد خود پاسخگو باشد.
در ابتدای این مراسم هم محمدباقر نوبخت رئیس سابق سازمان برنامه و بودجه گزارشی از اقدامات صورت گرفته بویژه در مدیریت شرایط تحریم و کرونا عرضه و برای میرکاظمی رئیس جدید این سازمان آرزوی موفقیت کرد.
مسعود میرکاظمی رئیس جدید سازمان برنامه و بودجه هم در این مراسم ضمن اشاره به وضعیت شاخصهای کلان اقتصادی کشور، اظهار داشت: برای عبور از این چالش ها و رفع مشکلات مردم احتیاج به سازمانی انقلابی و مدبر داریم تا بتوانیم با درک صحیح مسائل و شناسایی دقیق چالش ها، راهکارهای نوینی برای حل مشکلات کشور پیدا کرده و مدیریت صحیحی در ریل گذاری توسعه ایران انجام دهیم.
گفتنی است در این مراسم معاون اول رئیس جمهور حکم انتصاب رئیس جدید سازمان برنامه و بودجه که توسط رئیس جمهور امضا شده بود را به وی اعطا کرد و با اهدای لوح تقدیر از خدمات رئیس سابق این سازمان هم قدردانی کرد.
منبع:

1400/05/23
21:55:10
5.0 / 5
1183
تگهای خبر: اقتصاد , انتخابات , حكم , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل