وزیر خارجه نیكاراگوئه در نشست موسسه ایرانی مطالعات اروپا و آمریكا:

ایران و نیکاراگوئه اقتصادهای مکمل دارند

ایران و نیکاراگوئه اقتصادهای مکمل دارند

محفل: وزیر امور خارجه نیکاراگوئه با اشاره به همزمانی انقلاب نیکاراگوئه با انقلاب اسلامی ایران و همین طور مواضع ضدآمریکایی دو کشور، ایران و نیکاراگوئه را دو کشوری با شباهت های زیاد دانست که اقتصادهای مکمل دارند و می توانند نیازهای یکدیگر را برطرف کنند.


به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا، «دنیس مونکادا» وزیر امور خارجه نیکاراگوئه و هیات همراه وی «ایساک لنین براوو» سفیر این کشور در تهران و همین طور قائم مقام وزیر بهداشت نیکاراگوئه روز گذشته یکشنبه در موسسه ایران - یوریکا (موسسه ایرانی مطالعات اروپا و آمریکا) شرکت کرد.
وزیر امور خارجه نیکاراگوئه در سخنرانی خود در این جلسه، با اشاره به عدم شناخت کافی دو کشور از یکدیگر و همین طور نقش مخرب رسانه های غربی و آمریکایی، بر لزوم توسعه ارتباطات موسسات و اندیشکده های دو طرف اصرار کرد و نقش موسساتی مانند ایران-یوریکا را دراین زمینه حائز اهمیت دانست.
وی با اشاره به همزمانی انقلاب نیکاراگوئه با انقلاب اسلامی ایران و همین طور مواضع ضدآمریکایی دو کشور، ایران و نیکاراگوئه را دو کشوری با شباهت های زیاد دانست که اقتصادهای مکمل دارند و می توانند نیازهای یکدیگر را برطرف کنند.
به گفته مونکادا، آمریکا با حزب ساندینیست حاکم در این کشور به رهبری دانیل اورتگا مخالف است برای اینکه این حزب از یک سو با برنامه های آمریکا در منطقه مقابله می کند و از طرف دیگر شانس اصلی پیروزی مجدد در انتخابات آتی است؛ و بنا بر این آمریکا از اکنون درصدد بی اعتبار کردن این انتخابات و نامشروع جلوه دادن آنست.


وزیر امور خارجه نیکاراگوئه بر ظرفیت های موجود در منطقه آمریکایی لاتین برای مقابله با سیاست های آمریکا و همین طور آمادگی این کشورها برای ایجاد یک بلوک ضدتحریم با همکاری دیگر متحدان بین المللی اصرار کرد.
در اختتام این جلسه، مونکادا ضمن قدردانی از موسسه ایران - یوریکا، به سوالات کارشناسان و حاضرین در جلسه در ارتباط با روابط دو کشور و همین طور سیاست های داخلی و خارجی نیکاراگوئه پاسخ دادند.
به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا، «دنیس مونکادا» وزیر امور خارجه نیکاراگوئه در صدر هیاتی بلند پایه بمنظور شرکت در مراسم تحلیف ریاست جمهوری در مجلس شورای اسلامی به تهران آمده است و در طول این مدت، با مقامات ایران همچون رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کرده است.


منبع:

1400/05/18
23:53:44
5.0 / 5
1115
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
محفل