در گفت وگو با محفل مطرح شد؛

مهتدی: موافقتنامه راهبردی تهران و دمشق، معادلات سوریه را تغییر می دهد

مهتدی: موافقتنامه راهبردی تهران و دمشق، معادلات سوریه را تغییر می دهد

به گزارش محفل یك تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی اشاره كرد: امضای موافقتنامه راهبردی میان ایران و سوریه، اقدام تاریخی بود كه منجر به تغییر صحنه بازی و عوض شدن معادلات در سوریه می شود.«محمدعلی مهتدی» در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا، با اشاره به سفر اخیر رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به دمشق و امضای توافقنامه نظامی، امنیتی میان ایران و سوریه اظهار داشت: سفر سردار باقری به سوریه، سفر مهمی قلمداد می شود برای اینکه عالی ترین مقام نظامی ایران به دمشق رفته و با عالی ترین مقامات سیاسی، امنیتی و نظامی سوریه دیدار کرده است.

وی افزود: تا پیش از این سفر، سفرهای دیپلماتیکی به سوریه انجام شده بود اما وقتی یک مقام عالی نظامی به سوریه رفته و نتیجه این سفر به امضای یک توافقنامه عالی در مورد مسائل نظامی و امنیتی ختم می شود، نشان میدهد روابط دو کشور به عالی ترین سطوح راهبردی خود رسیده و دارای پیام های منطقه ای و بین المللی است.

کارشناس ارشد مسائل سوریه با اعلان اینکه در موافقتنامه جدید میان ایران و سوریه بر همکاریهای راهبردی دو کشور در مبارزه با تروریسم و اشغالگری تاکید گردیده است، گفت: بر طبق این موافقتنامه، ایران با ارتش سوریه در زمینه پدافند هوایی در مقابل تجاوز همکاری هایی خواهد داشت. رژیم صهیونیستی مدت ها است حملاتی مقابل سوریه انجام می دهد و مدعی است به مواضع ایران و حزب الله لبنان ضربه می زند تا به زعم خود آنها را از سوریه اخراج کند.

مهتدی با اعلان اینکه سوریه بر طبق پدافند هوایی ساده ای که تابحال از آن برخوردار بوده در مقابل تجاوزات هوایی اسرائیل مقاومت کرده است، اشاره کرد: هرچند سوری ها سامانه موشکی اس ۳۰۰ روسیه را دارند و حدود یک سال از دریافت آن می گذرد اما روس ها اجازه استفاده از آن برای مقابله با حملات و تجاوزات هوایی اسرائیل نمی دهند.

موافقتنامه راهبردی با سوریه پاسخی به تحریم سزار است

وی اضافه کرد: بر طبق تفاهم جدید دو کشور، ایران سیستم های ضدهوایی جدیدی در اختیار سوریه قرار می دهد که این مسئله، دمشق را قادر می سازد با حملات رژیم صهیونیستی مقابله کرده و پهپادها و جنگنده های متجاوز اسرائیلی را مورد هدف قرار دهد.

تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی موافقتنامه همکاریهای نظامی و امنیتی ایران و سوریه را پاسخ مهمی به حملات رژیم صهیونیستی برشمرد و اشاره کرد: پیام سیاسی این موافقتنامه به قدرت های منطقه ای است که تلاش می کنند سوریه در محاصره باقی مانده و شرایطش در همین وضعیت باقی بماند. از طرف دیگر، این موافقتنامه پاسخی از طرف جمهوری اسلامی ایران به قانون تحریم های سزار است که با هدف فشار بر سوریه وضع شده است.

موافقتنامه راهبردی تهران و دمشق، معادلات سوریه را تغییر می دهد

این کارشناس مسائل منطقه سفر سردار باقری به سوریه را اقدامی تاریخی عنوان نمود که منجر به تغییر صحنه بازی و عوض شدن معادلات در سوریه می شود.

وی درباره احتمال تغییر کنشگری روسیه در سوریه اظهار داشت: روسیه از شروع حضور نظامی خود در سوریه، به دنبال حفظ منافع خود بود. آنها عضو محور مقاومت نیستند بلکه به دنبال مقابله با تروریسم و جلوگیری از تجزیه این کشور بودند.

مهتدی یادآورشد: روسیه یک بازیگر قدرتمند بین المللی است که تعاملاتی با آمریکا و اسرائیل دارد که همین تعاملات سبب به وجود آمدن تحفظاتی می شود که مانع از اجازه به سوریه جهت استفاده از موشک های اس ۳۰۰ در زمان تجاوزات صهیونیست ها می شود.

این کارشناس مسائل سوریه اشاره کرد: من فکر نمی کنم امضای این موافقتنامه منجر به تغییر رویکرد روس ها شده باشد. وقتی ایران و روسیه در سوریه با یکدیگر همکاری هایی دارند و مسکو در جریان مسائلی از این دست قرار می گیرد. اما در عین حال باید گفت اگر روس ها تحفظاتی دارند، ایران دیگر این تحفظات را در مقابل صهیونیست ها ندارد.

وی افزود: اسرائیل هم نمی تواند به روسیه بگوید چرا مانع از این توافق نشدی چونکه موافقتنامه مذکور، توافقی دوجانبه بین ایران و سوریه است که برمبنای منافع خود عمل می کنند.منبع:

1399/04/22
23:22:13
5.0 / 5
1941
تگهای خبر: قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
محفل