مصباحی مقدم:

دولت سیزدهم با همسایگان روابط راهبردی داشته باشد

دولت سیزدهم با همسایگان روابط راهبردی داشته باشد

به گزارش محفل عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: دولت سیزدهم اولویت خودرا تقویت روابط راهبردی و بلندمدت با همسایگان و کشورهایی که تحت تاثیر مواضع آمریکا قرار نمی گیرند، بگذارد.


حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی مقدم روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره الزامات و بایسته های سیاست خارجی دولت سیزدهم، اظهار داشت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی از طرف شورای عالی امنیت ملی تعیین و سیاست گذاری می شود و رئیس جمهوری هم رئیس شورای عالی امنیت ملی است. بدین سبب با تغییر دولت ها، سیاست خارجی جمهوری اسلامی دستخوش تغییر و تحول نمی گردد.
عضو مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: البته رویکردها متفاوت است؛ برخی رویکردها، مقاومتی در مقابل استکبار جهانی و برخی انعطافی هستند، و پیش بینی من از رویکرد دولت سید ابراهیم رییسی مقاومت برابر استکبار جهانی است.
مصباحی مقدم برخورد متوازن با کشورها و نه قطع رابطه را شیوه مطلوب دراین زمینه ذکر کرد و اضافه کرد: برخوردی که سبب شود ایران را بعنوان کشوری مستقل بشناسند و در قالب روابط، مصالح و منافع متقابل عمل کنند.
وی درباره تغییرات محتمل در سیاست خارجی کشور در دولت سیزدهم اظهار نمود: پیش بینی می کردم که آمریکایی ها، تحریم ها را برنخواهند داشت و اگر بر فرض لازم باشد اقدامی انجام دهند، ممکنست قسمتی از تحریم ها را کاهش دهند نه این که تحریم ها را بصورت جدی بردارند چونکه تحریم اهرم فشاری برای اعمال سیاست های آنها است.
سیایت آمریکا نرمالیزه کردن (عادی کردن) سیاست خارجی ایران است
مصباحی مقدم بیان کرد: آنها خواهان این هستند که ایران کشوری همانند سایر کشورهای منطقه باشد یعنی همانطور که کشورهای منطقه برابر آمریکا سر خضوع فرود آورده اند، از ایران هم همین انتظار را دارند. برای همین هم سیاست آنها نرمالیزه کردن ایران در سیاست خارجی است. طبعا چنین موضوعی با مبانی نظام جمهوری اسلامی سازگار نیست بدین سبب انتظار چندانی ندارم روابط رو بهبودی با آمریکایی ها داشته باشیم.
وی درباره همکاری ها با کشورهای منطقه اظهار داشت: بر طبق قانون اساسی اولویت نخست سیاست خارجی ایران، همکاری با کشورهای همسایه و کشورهای مسلمان جهان و بعد هم ارتباط با کشورهای جهان به استثنای رژیم غاصب صهیونیستی است.
دادوستد اقتصادی ما با همسایگان تقویت شود
مصباحی مقدم اشاره کرد: باید اولویت اول را بر توسعه روابط با همسایگان بگذاریم و این ارتباط را بصورت راهبردی تقویت نماییم و دادستد ما هم از نظر اقتصادی بیشتر با همسایگان و در کنار آن کشورهایی که تحت تاثیر مواضع آمریکا عمل نمی کنند مانند روسیه و چین باشد.
وی در ارزیابی خود از اولویت های دولت سید ابراهیم رییسی اظهار نمود: مشکلاتی که مردم با آن مواجهند در نظرسنجی ها غالبا مشکلات اقتصادی و معیشتی عنوان شده است و دولت سیزدهم باید حل این مشکلات را در دستور کار خود قرار دهد و آنها را برطرف کند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره چالش های و مشکلات پیش روی دولت سیزدهم بیان کرد: در گزارشی ۲۴ چالش را شناسایی کرده و به رییسی هم اعلام نموده ام. علل و عوامل این چالش ها شناسایی شده و به چاره آن هم اشاره شده است.
مهمترین چالش دولت بعدی کسری بودجه است
مصباحی مقدم، با اهمیت ترین چالش دولت سیزدهم را کسری بودجه دولت عنوان نمود و اظهار داشت: از آنجایی که این کسری بودجه حدودا همه ساله بروز پیدا کرده، سبب شده، دولت برای جبران این کسری بودجه یا دست به استقراض از بانک مرکزی بزند یا علاوه بر آن، از مردم استقراض کند و با توزیع اوراق منابع مردم را جمع آوری کند که این وضعیت منجر به بدهی دولت به بانک ها، پیمانکاران و سازمان تامین اجتماعی شده است.
مصباحی مقدم اضافه کرد: علاوه بر این دولت امسال و سال قبل همسان سازی حقوق بازنشستگان را به اجرا درآورده است و یکمرتبه حقوق بازنشستگان در بعضی موارد ۷۵ تا ۱۰۰ درصد بالا رفته است. حال آنکه می توانست طی این هشت این کار را انجام دهد.
وی تصریح کرد: تورم ۴۰ درصدی و بیکاری جوانان تحصیلکرده باعث شده قسمتی از آنها به خارج از کشور بروند. علاوه بر اینها مسائل و مشکلات اجتماعی مانند کمبود آب آشامیدنی برای مردم خوزستان و روستاها باعث شده جایی که روی ثروت نفت و گاز خوابیده و دو رودخانه بسیار بزرگ کشور از آن عبور می کند حالا گرفتار تشنگی شود و آب آشامیدنی به آنها نرسد یا آب برای کشاورزی نداشته باشند و رودخانه های آنها خشک شود.منبع:

1400/05/02
22:32:38
5.0 / 5
1276
تگهای خبر: اقتصاد , دولت , رهبری , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
محفل