معاون وزیر خارجه ایران:

توسعه تجارت درون منطقه ای پیوند دهنده ملت های منطقه است

توسعه تجارت درون منطقه ای پیوند دهنده ملت های منطقه است

به گزارش محفل معاون اقتصادی وزیرامورخارجه ایران در اجلاس « آسیای مرکزی و جنوبی: پیوستگی منطقه ای، فرصت ها و چالش ها » اظهار داشت: توسعه تجارت درون منطقه ای پیوند دهنده ملت های منطقه است.


به گزارش اداره کل اطلاع رسانی و سخنگویی وزارت امور خارجه، «سید رسول مهاجر» معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور دیپلماسی اقتصادی که بمنظور شرکت در کنفرانس بین المللی «آسیای مرکزی و جنوبی: پیوستگی منطقه ای، فرصت ها و چالش ها» به ازبکستان سفر کرده است روز جمعه در این اجلاس سخنرانی کرد.
وی در سخنان خود با اشاره به مشترکات فرهنگی و تمدنی بسیار در این منطقه که سبب پیوستگی تاریخی میان ملت ها شده است، اظهار داشت: الزامات دنیای مدرن می طلبد این میراث باارزش را در همه سطوح سیاسی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی و انسانی بازآفرینی نماییم.
مهاجر، با برجسته کردن تجارت درون منطقه ای و گسترش حمل و نقل و توسعه زیر ساخت های مواصلاتی بعنوان عناصر توسعه دهنده روابط کشورهای منطقه برخی مزیت ها جمهوری اسلامی ایران را در اتصال دو منطقه آسیای مرکزی و جنوبی نیز بر شمرد.
وی در سخنان خود همکاری با کشورهای محصور در خشکی و کشور های ترانزیت منطقه همچون پاکستان و ترکیه در قالب کریدورهای حمل و نقلی سازمان اکو را همچون اقدامات جمهوری اسلامی ایران عنوان نمود.
وی همین طور تقویت حمل و نقل چند وجهی منطقه ای و تجهیز بنادر چابهار و بندرعباس در جنوب و امیرآباد و کاسپین در دریای خزر را جزو دیگر اقدامات ایران ذکر گرد.
به گفته مهاجر طراحی و اجرای پروژه های ملی و فراملی برای اتصال ریلی به کشورهای همسایه همچون پروژه خواف - هرات با اتصال به مزارشریف در آینده کشورهای آسیای مرکزی را به شبکه ریلی ایران و از آن طریق به مقاصد منطقه ای و جهانی پیوند خواهد داد
بررسی جدی ترتیبات همکاری درخلال بنادر مهمی همچون چابهار با سایر بنادر مهم اقیانوس هند و بنادر کشورهای جنوب خلیج فارس دیگر برنامه جمهوری اسلامی ایران از طرف معاون وزیر امور خارجه اعلام گردید.
وی گفت: پیگیری جدی عملیاتی کردن کریدورهای شمال- جنوب، تراسیکا، خلیج فارس و دریای سیاه و نیز راه آهن رشت - آستارا- جمهوری آذربایجان و راه آهن شلمچه - بصره و نیز بررسی ایجاد کریدور حمل ونقلی - تجاری درخلال ایران و اتحادیه اقتصادی اورآسیا جهت تسهیل تجارت ما بین 5 کشور اتحادیه و ایران در قالب موافقتنامه در دست مذاکره تجارت آزاد از دیگر اقدامات ایران بوده است.
کنفرانس «آسیای مرکزی و جنوبی: پیوستگی منطقه ای، فرصت ها و چالش ها» به مدت یک روز و با حضورمقامات 44 کشور جهان و 30 سازمان بین المللی در تاشکند انجام شد.منبع:

1400/04/26
21:11:49
5.0 / 5
1122
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
محفل