دبیركل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی:

همكاری حوزه علمیه قم و الازهر مصر نتایج مفیدی برای مسلمانان جهان دارد

همكاری حوزه علمیه قم و الازهر مصر نتایج مفیدی برای مسلمانان جهان دارد

به گزارش محفل دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: ارتباط و همکاری مستحکم بین حوزه علمیه قم و الازهر مصر می تواند نتایج مفیدی در حوزه مبارزه با تکفیر و افراط گرای برای مسلمانان جهان داشته باشد.به گزارش روز جمعه ایرنا از مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین حمید شهریاری در وبینار بین المللی «نقش مراکز علمی و فرهنگی در تقریب مذاهب اسلامی» که به همت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، با اعلان اینکه اسلام مسلمانان را برادران یکدیگر خوانده و با این کار ارتباط عاطفی بین مسلمانان را استواری بخشیده، گفت: برادری اقتضا می کند که صلح و اصلاح میان افراد وجود داشته باشد چنانکه خداوند می فرماید «انما المومنون اخوة فأصلحوا بین اخویکم».

وی با اشاره به تاریخچه تاسیس الازهر مصر گفت: الازهر در تاریخ خود ثابت کرده که در تحقق وحدت و برادری پیشگام بوده است. بی گمان مؤسسات بزرگ دینی مانند الازهر، الزیتونه تونس، حوزه های علمیه نجف اشرف و قم این قابلیت را دارند که اگر آزادی عمل و امکانات داشته باشند، نقش مؤثری در ایجاد فرهنگ تقریب و وحدت ایفا کنند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: دعوت به تقریب مذاهب اسلامی به مدلول ذوب شدن در مذاهب دیگر و تبدیل شدن به یک مذهب نیست بلکه مفهوم تقریب، کوشش برای همزیستی مذاهب با یکدیگر بدون تعصب و دشمنی است. بهترین روش عملی برای مقابله با برداشت های غلط و نادرست در مذاهب مختلف، گفت و گو است برای اینکه گفت و گو و دیدار مستقیم می تواند نزاع بین مذاهب مختلف را که هیچ توجیهی ندارد رفع کند و دیدگاه الازهر شریف در گفت و گو با دیگران، برمبنای ضوابط مشترک بین همه انسان هاست تا بتوانند با تقریب به یکدیگر اختلافات خودرا به روشی انسانی مدیریت کنند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی درباب تجربیات الازهر مصر در تقریب مذاهب اظهار نمود: مصر تجربه ارزشمندی در تقریب مذاهب اسلامی دارد و در دهه چهل قرن گذشته مجمع تقریب مذاهب اسلامی در مصر تاسیس شد که خاصیت آن توجه به خاصیت های مذاهب اهل سنت و شیعه امامیه بود. تفکر تقریب بعد از تاسیس دارالتقریب مصر تقویت شد و به دنبال آن شیخ محمود شلتوت که امام اکبر لقب گرفته بود، فتوایی در رسمیت مذهب شیعه امامیه صادر کرد.

وی افزود: دارالتقریب همین طور اولین شماره مجله «رسالة الاسلام» را در سال ۱۹۴۹ میلادی منتشر نمود و تا سال ۱۹۷۲ میلادی ۶۰ شماره از این مجله منتشر گردید. در آن زمان دایرة المعارف فقهی نیز با تاکید بر مذاهب اسلامی هشتگانه یعنی جعفری، زیدی، اباضی، ظاهری و مذاهب چهارگانه اهل سنت منتشر شد. در سال ۲۰۰۶ میلادی الازهر کار دارالتقریب را از سرگرفت و شیخ محمود عاشور رییس الازهر دراین زمینه اظهار داشت: وظیفه دارالتقریب از بین بردن شکاف میان امت اسلامی و تقریب است چونکه اختلاف میان شیعه و سنی اختلاف فقهی است و به روابط میان آنها ضربه ای وارد نمی نماید.

شهریاری افزود: این دیدگاه حالا در شیخ احمد الطیب، شیخ فعلی الازهر نیز موجود است و او می گوید شیعیان برادران مسلمان ما هستند و فتوای مشهور و روشنی از شیخ محمود شلتوت درباره تقریب و وحدت میان شیعه و سنی وجود دارد. مشکلات ما در حوزه مسائل مشخصی است که برخی با توهین به مقدسات صورت می دهند.

وی به فتوای حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره تحریم اهانت به مقدسات اهل سنت نیز اشاره نمود و اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب نیز اهانت به مقدسات مذاهب شیعه و اهل سنت را حرام دانستند. شیخ الازهر نیز در پاسخ به نامه اینجانب، بر رابطه میان علمای ایران و مصر تاکید کرده و از ادامه این ارتباط استقبال کرده است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به برخی نکات درباره رابطه میان حوزه علمیه قم و دانشگاه الازهر مصر اشاره نمود و اظهار داشت: آنچه درباره این دو موسسه علمی مطرح است آنست که رابطه و همکاری مستحکم میان آنها می تواند نتایج مفیدی در جهان اسلام و برای مسلمانان جهان داشته باشد. همچون مبارزه با تروریسم و مبارزه با افراط گرایی و تکفیر و ترور و جلوگیری از جنگ و حل اختلافات میان کشورهای اسلامی و تقویت همکاری برای جلوگیری از اهانت به مقدسات مذاهب مختلف و نشر اکاذیب مقابل مذاهب دیگر و مقابله با شبکه های رسانه ای که تفرقه و اختلاف میان مذاهب را نشر می دهند. همین طور تقویت گفتگو میان مذاهب اسلامی و تبادلات علمی و تحقیقی و زیارت اماکن مقدسه و گردشگری دینی و مذهبی.

وی ابراز تاسف کرد که برخی علما از نظام سلطه در جهان پیروی و تلاش می کنند که میان امت اسلامی تفرقه ایجاد کنند. این امر با آیات قرآن و سنت رسول اکرم (ص) تناقض دارد و علمای حوزه علمیه قم و الازهر وظیفه دارند این گروه از علما که در مذاهب مختلف وجود دارند را نصیحت کنند و علمایی که از دولت های بیگانه یا افراطی حمایت می کنند را رسوا سازند.

وبینار بین المللی «نقش مراکز علمی و فرهنگی در تقریب مذاهب اسلامی» به همت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه ۲۳ تیر ماه انجام شد.

منبع:

1400/04/26
10:31:07
5.0 / 5
1079
تگهای خبر: حكم , دولت , طرح , قم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
محفل