در میزگرد عملكرد رسانه های مقاومت مطرح شد

صداقت در انتقال اخبار با اهمیت ترین نقش رسانه های محور مقاومت است

صداقت در انتقال اخبار با اهمیت ترین نقش رسانه های محور مقاومت است

محفل: در میزگرد تخصصی نقش رسانه های محور مقاومت و گفتمان آن متناسب با تحولات و رویدادهای منطقه، با حضور کارشناسان مسایل منطقه ای مورد بررسی قرار گرفت.


به گزارش محفل به نقل از ایرنا، سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی روز دوشنبه گذشته به نکات متفاوت و جدیدی اشاره نمود که محتوای آن نشان می دهد، فصل جدیدی از معادله رسانه ای و جنگ روانی درحال شکل گیری است.
اگر چه این معادله از سال ۲۰۰۶ در جنگ ۳۳ روزه غزه در کنار توازن میدانی و سیاسی اندکی قدرتمند شد، اما به نظر می آید فرآیند رسانه ای و جنگ رسانه ای درحال ورود به مرحله جدیدی است که باید با خصوصیت های جدید و منحصربفرد و متفاوت با معیارهای طرف مقابل باشد.
شاید بتوان گفت این برای اولین بار است که دبیرکل حزب الله بر اهمیت رسانه، جنگ روانی و نیز شبکه های اجتماعی و نقش آن در پیروزی و دستاوردهای مقاومت چنین تاکید می کند.
تاکید بر اهمیت شبکه های رسانه ای با مصداق های شفاف و اخبار درست و عدم استفاده از ابزارهای دروغ و غیرشفاف در این سخنان بسیار مورد تاکید قرار گرفت تا جایی که میتوان گفت دبیرکل حزب الله لبنان، رسانه را مرحله تکمیلی دستاوردهای مقاومت می داند و خواستار تمرکز بیشتر بر این مقوله استمی توان گفت دبیرکل حزب الله لبنان، رسانه را مرحله تکمیلی دستاوردهای مقاومت می داند و خواستار تمرکز بیشتر بر این مقوله است.
سید حسن همینطور اظهار داشت که رسانه های مقاومت به دستاوردهای محور مقاومت و تحمیل قواعد به دشمن تکیه و تمرکز می کند. رسانه های مقاومت در ساختن پیروزی از راه استناد به حقیقت ها و بررسی ها سهم بسیار بزرگی دارند. این نکته مهم بسیار اهمیت دارد که دبیرکل حزب الله لبنان در عین تاکید بر نقش رسانه در به دست آوردن پیروزی اظهار داشت که ما در جنگ روانی به توهمات و دروغ متوسل نمی شویم.
از مهم ترین نقاط محور رسانه های مقاومت صداقت در انتقال اخبار و حقیقت ها است. باید گفتمان رسانه ای مقاومت متناسب با تحولات و تهدیدات منطقه ای تغییر کند.
در میزگردی در خبرگزاری مهر که امروز با حضور بعضی از اصحاب رسانه های داخلی و خارجی و با همکاری رادیو گفتگو برگزار شد، مرحله جدید معادله رسانه ای مقاومت و تاثیر آن در رویدادهای میدانی و سیاسی مقاومت توسط کارشناسان مورد بررسی قرار گرفت.
در این نمیزگرد تخصصی نمایندگان شبکه های العهد عراق، المسیره یمن، الفرات (عراق)، خبرگزاری رسمی سوریه سانا، رادیو گفتگو و شبکه تلویزیونی یونیوز لبنان نیز حضور داشتند.
«محمد حسین طاهری» معاونت خبرِ خبرگزاری مهر در شروع این نشست ضمن خوشامدگویی به میهمانان و اصحاب رسانه و ضمن اشاره به سخنان دبیرکل حزب الله لبنان اظهار داشت: سخنانی که «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان درباره رسانه های مقاومت مطرح نمود، سخنان بسیار مهمی بود. حقیقت این است که رسانه های مقاومت در نبرد ۱۲ روزه «شمشیر قدس» نقش مهم و برجسته ای را ایفا کردند.
وی در ادامه اضافه کرد: رسانه های مقاومت سبب شدند تا مخاطبان از نزدیک با رویدادها و تحولات میدانی ارتباط برقرار کنند. هیچ گاه همچون امروز مخاطبان با تحولات و وقایع مختلف این گونه ارتباط نداشتند. بعنوان نمونه، میتوان به تحولات و حوادث منطقه «شیخ جراح» واقع در قدس اشغالی اشاره نمود. افکار عمومی از نزدیک و به صورت لحظه به لحظه در جریان اخبار وقایع این منطقه قرار گرفتند.
طاهری در ادامه اضافه کرد: برخورداری رسانه های مقاومت از رویکرد فرهنگی و اجتماعی سبب تقویت آنها خواهد شد و سطح گفتمان رسانه ای مقاومت را ارتقا خواهد بخشید و برخورداری رسانه های مقاومت از رویکرد فرهنگی و اجتماعی بطور قطع سبب تقویت آنها خواهد شد و سطح گفتمان رسانه ای مقاومت را ارتقا خواهد بخشید. این که رسانه های مقاومت به صورت جبهه ای عمل کنند و نه جزیره ای، مسأله مهمی است.
«مهدی عزیزی» سردبیر اخبار خارجی خبرگزاری مهر نیز اظهار داشت: سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان روز دوشنبه گذشته نکات بسیار مهمی را در مورد لزوم ارتقا سطح گفتمان مقاومت بیان نمود. وی تاکید کرد که اگر رسانه های مقاومت نبودند، حالا پیروزی ها و دستاوردهای محور مقاومت به افکار عمومی انتقال داده نمی شد و تمامی این پیروزی ها از بین می رفت.
وی اضافه کرد: حقیقت این است که در طول دو دهه گذشته و بخصوص بعد از جنگ ۳۳ روزه در سال ۲۰۰۶ ما علاوه بر مشاهده یک توازن میدانی میان محور مقاومت و دشمنان آن، به خوبی دیدیم که ادبیات رسانه ای مقاومت نیز تقویت شده است. هم اکنون نیز به منظور تقویت و ارتقا سطح گفتمان رسانه ای محور مقاومت به تلاشهای بیشتری نیاز است.
مدیرکل اخبار خارجی خبرگزاری مهر در ادامه اضافه کرد: اهمیت تأثیرگذاری رسانه های محور مقاومت و نیز رسانه های جمهوری اسلامی ایران به حدی بود که وزارت خزانه داری ایالات متحده آمریکا نسبت به مسدودسازی شبکه ها و وبسایت های وابسته به محور مقاومت اقدام نمود. پیش تر نیز شبکه المنار در جنگ ۳۳ روزه بمباران شد. با تمامی اینها، هم اکنون رسانه های محور مقاومت در وضعیت بسیار خوبی به سر می برند.
وی در اهمیت رسانه برای تغییر معادله و مفاهیم در منطقه اظهار داشت که در زمان جنگ ۲۲ روزه غزه وزیرخارجه وقت رژیم صهیونیستی از برخی روزنامه نگاران عرب قدردانی کرد و اظهار داشت که این افراد بهتر از سفرای رژیم صهیونیستی در دفاع و توجیه اقدامات تل آویو عمل کردند!
در ادامه «سید رضا صدرالحسینی» کارشناس و تحلیلگر ارشد منطقه به تشریح دیدگاه های خود در مورد رسانه های مقاومت و لزوم ارتقا سطح گفتمان رسانه ای مقاومت پرداخت. وی ادامه داد: هم اکنون ما با یک جنگ رسانه ای فراگیر از جانب امپراتوری رسانه ای بین المللی با مدیریت صهیونیسم جهانی مواجه هستیم هم اکنون ما با یک جنگ رسانه ای فراگیر از جانب امپراتوری رسانه ای بین المللی با مدیریت صهیونیسم جهانی مواجه هستیم.
به گفته وی، رسانه های محور مقاومت در طول دو دهه گذشته و بخصوص بعد از جنگ ۳۳ روزه رژیم صهیونیستی مقابل مقاومت لبنان پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته اند.
صدرالحسینی اضافه کرد: بعد از شروع جنگ ۳۳ روزه و در اولین روزهای این جنگ بود که جنگنده های متجاوز رژیم صهیونیستی ساختمان شبکه المنار را هدف بمباران قرار دادند. این در شرایطی است که در آن زمان، المنار تنها رسانه مقاومت بود. با این وجود، تنها در کمتر از دو دقیقه شبکه مذکور توانست بار دیگر انعکاس حقیقت های جنگ را شروع کند و این حقیقت ها را به افکار عمومی منطقه و جهان مخابره نماید.
این کارشناس مسائل منطقه ای تاکید داشت: تجربه جنگ ۳۳ روزه و حمله صهیونیست ها به ساختمان شبکه المنار باعث شد تا محور مقاومت در عرصه رویارویی رسانه ای دشمن تجاربی را کسب کند. مقاومت از یک سو به توانمندی گسترده خود در حوزه رسانه ای پی برد و از طرفی متوجه شد که رسانه های آن با دشمنی سرسخت صهیونیست ها و متحدانشان مواجهند. وی اظهار داشت: هم اکنون بیشتر از ۱۲۸ شبکه در حوزه مقاومت مشغول به کار هستند. در مورد خبرگزاری ها و وبسایت های وابسته به مقاومت نیز اگر نگوییم تعدادشان بیشمار است، بطور قطع میتوان اظهار داشت که آنها بسیار پُرشمار هستند. امروز شاهد آن هستیم که شبکه های مختلف محور مقاومت، اخبار در ارتباط با مقاومت را در کمترین زمان ممکن به اطلاع افکار عمومی در سرتاسر منطقه و جهان می رسانند.
در ادامه «علی جعفر» مدیر شبکه «المسیره» یمن در ایران سخنانی را در مورد نگاههای رسانه های مقاومت در منطقه بیان کرد.
وی اظهار داشت: شبکه المسیره در طول جنگ نابرابر یمن بارها هدف حملات هوایی جنگنده های سعودی قرار گرفت. باوجود این که جنگنده های سعودی ساختمان های المسیره در استانهای صنعاء و صعده را هدف قرار داده و تخریب کردند، اما این شبکه به فاصله کوتاهی فعالیتهای خویش را از سر گرفت.
مدیر شبکه «المسیره» یمن در ایران همینطور ضمن اشاره به دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در عرصه های علمی بخصوص در زمینه تولید واکسن کرونا، خاطرنشان کرد: یک اشکالی که وجود دارد، این است که دستاوردها و موفقیت های ایران در عرصه علمی بخصوص تولید واکسن کرونا آنگونه که شایسته است در رسانه های جهان اسلام بازتاب نیافت. این در شرایطی است که برخلاف کشورهای اسلامی، جمهوری اسلامی ایران تنها کشور منطقه است که توانست واکسن کرونا را تولید نماید.
در ادامه صدرالحسینی یادآورشد: در جنگ ۱۲ روزه مقابل فلسطین شاهد آن بودیم که ساختمان های رسانه های مقاومت توسط جنگنده های رژیم صهیونیستی هدف حمله قرار گرفتند. تجارب مقاومت در جنگ ۳۳ روزه سبب شد که رسانه های مقاومت در جنگ ۱۲ روزه خیلی زود توان سابق خویش را بازیابی کرده و انعکاس حقیقت های جنگ را از سر گیرند. از همین روی، قطع پخش شبکه ها و سایت های محور مقاومت در جنگ ۱۲ روزه نیز تنها چند دقیقه به طول انجامید.
این کارشناس مسائل منطقه ای تاکید کرد: بعد از تجارب گذشته نظام سلطه به این نتیجه رسید که رویارویی رسانه ای یک جاده یکطرفه نیست و دیگر نمی تواند آنگونه که می خواهد ضمن تحریف حقیقت ها، افکار عمومی را به سمت و سویی که تمایل دارد، سوق دهدنظام سلطه به این نتیجه رسید که رویارویی رسانه ای یک جاده یکطرفه نیست و دیگر نمی تواند آنگونه که می خواهد ضمن تحریف حقیقت ها، افکار عمومی را به سمت و سویی که تمایل دارد، سوق دهد. این یک موفقیت برای رسانه های مقاومت به حساب می آید.
صدرالحسینی خاطرنشان کرد: سید حسن نصرالله در طول دو دهه گذشته اظهارات و سخنان فراوانی را پیرامون رسانه های محور مقاومت مطرح کرده است اما اختصاص دادن زمانی طولانی برای سخن گفتن از رسانه های مقاومت توسط دبیرکل حزب الله لبنان نشان از اهمیت این مورد دارد. این برای نخستین بار بود که دبیرکل حزب الله لبنان به صورت مبسوط و مفصل به سخن گفتن از ارتقا سطح گفتمان رسانه ای مقاومت پرداخت.
وی اضافه کرد: بدیهی است که مطالب مطرح شده توسط سید حسن نصرالله و نیز فرمایشات مقام معظم رهبری پیرامون رسانه و رسانه های مقاومت باید نقشه راهی برای این رسانه ها باشد. ما در طول جنگ ۱۲ روزه شاهد بودیم که رسانه های مقاومت توانستند حقیقت های جنگ را به افکار عمومی منتقل کنند. حقیقت ها بگونه ای به افکار عمومی منتقل شد که ما حتی شاهد برگزاری تظاهرات در «شیکاگو» آمریکا بودیم. در لندن نیز به همین ترتیب، انتقال حقیقت ها توسط رسانه های مقاومت باعث شد تا شمار زیادی از مردم دست به برگزاری تظاهرات بزنند.
صدرالحسینی خاطرنشان کرد: این که ما شاهد می باشیم در ایالات متحده آمریکا و انگلیس در پشتیبانی از کسانی که مورد ظلم واقع شده اند، تظاهرات برگزار می شود، دستاوردی است که رسانه های مقاومت خلق کرده اند. باید اظهار داشت که مرکز رسانه های مقاومت همچون مرکز محور مقاومت در جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.
این کارشناس مسائل منطقه ای ضمن اشاره به تحولات چند هفته اخیر افغانستان نیز اظهار داشت: در طول ۳ هفته گذشته فضا در مورد افغانستان به شدت مشوش بود. در ابتدای فرار نظامیان ایالات متحده آمریکا از افغانستان، امپراتوری رسانه ای نظام سلطه تلاش بسیاری کرد که حقیقت ها در این حوزه را تحریف کند اما در نهایت موفق به تحقق این هدف خود نشد. رسانه های مقاومت گذشته طالبان را مورد توجه قرار داده و آنرا عیان کردند. این رسانه ها بگونه ای اقدام نمودند که نه طالبان تطهیر شود و نه ترس از آن القا شود.
وی اضافه کرد: می خواهم به این مسأله بسیار مهم اشاره کنم که جنگ امپراتوری رسانه ای نظام سلطه و رسانه های محور مقاومت پایان ندارد و هیچ گاه متوقف نخواهد شد. این جنگ تازه شروع شده است. آمریکایی ها و صهیونیست ها اخیرا دریافته اند که رسانه های وابسته به محور مقاومت از قدرت بالایی در تأثیرگذاری برخوردار هستندآمریکایی ها و صهیونیست ها اخیرا دریافته اند که رسانه های وابسته به محور مقاومت از قدرت بالایی در تأثیرگذاری برخوردار می باشند. آنها اخیرا متوجه شده اند که رسانه های مقاومت تا چه اندازه بر افکار عمومی تاثیر داشته اند.
صدرالحسینی در ادامه اظهار داشت: در زمان حکمرانی «دونالد ترامپ» در ایالات متحده آمریکا شاهد بسته شدن ۹۲ سایت وابسته به مقاومت بودیم. با تمامی اینها، سایت های مذکور در کمترین زمان ممکن توانمندی خود در انتقال حقیقت ها را بازیابی کردند. حالا نیز می بینیم که «جو بایدن» همان مسیر ترامپ را در پیش گرفته است.
وی اظهار داشت: باوجود این که بایدن با شعار آزادی بیان، آزادی اندیشه، آزادی دسترسی به اطلاعات و دموکراسی روی کار آمد، اما او هم سیاست های ترامپ را در برابر رسانه های مقاومت در پیش گرفت. علت این مسأله چیست؟ علت این مسأله آن است که او نیز مانند ترامپ چاره ای جز مقابله، مواجهه و رویارویی با رسانه های مقاومت نداشت. این یک پیروزی و دستاورد برای رسانه های مقاومت به حساب می آید.
این کارشناس مسائل منطقه ای در مورد شبکه «المسیره» در یمن نیز خاطرنشان کرد: مدتی از تجاوز ائتلاف سعودی مقابل ملت یمن سپری نشده بود که شبکه المسیره شروع به کار کرد و حقیقت های این جنگ نابرابر را برای افکار عمومی منعکس کرد. در آن زمان، هیچکس فکر نمی کرد که شبکه المسیره بتواند در مقابل امپراتوری رسانه ای نظام سلطه مقابل یمنی ها قد عَلَم کند. این شبکه به خوبی حقیقت های جنگ را منعکس کرد و به دفاع از حقوق یمنی ها پرداخت.
وی در همین راستا افزود: امروز با قدرت میتوان اظهار داشت که شبکه المسیره متقن ترین و صحیح ترین اخبار، تصاویر و ویدیوها و گزارش ها را از جنگ نابرابر یمن در اختیار افکار عمومی قرار می دهدامروز با قدرت میتوان اظهار داشت که شبکه المسیره متقین ترین و صحیح ترین اخبار، تصاویر و ویدیوها و گزارش ها را از جنگ نابرابر یمن در اختیار افکار عمومی قرار می دهد. امروز شبکه المسیره وقایع و رویدادهای در ارتباط با جنگ ۶ ساله و نابرابر یمن را به افکار عمومی منتقل می کند.
این کارشناس حوزه مسائل منطقه ای عنوان کرد: حالا این سوال وجود دارد که در کشورهای عربی رسانه ها به طور عمده دست چه کسانی هستند و تحت مدیریت چه کسانی اداره می شوند؟ دلارهای نفتی عربستان سعودی است که خیلی از این رسانه ها را مدیریت می کنند. دلارهای نفتی عربستان سعودی خرج می شوند تا رسانه ها و شبکه های عربی از موفقیت های جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت سخن نگویند.
وی اضافه کرد: دلارهای نفتی عربستان سعودی خرج می شوند تا شبکه ها و رسانه های عربی ایران هراسی را ترویج کنند. این همان چیزی است که مدت ها در دستور کار رسانه های سعودی - اماراتی بوده است.
وی اضافه کرد: هر شبکه ای که به دنبال تحقیق درباره دستاوردها و موفقیت های جمهوری اسلامی ایران در حوزه های مختلف علمی باشد، ما آماده ایم تا با دستگاههای ذی ربط ارتباط برقرار نماییم. اخیراً شبکه المنار به انجام چنین کاری تمایل داشت و ما ارتباط آن با دستگاههای ذی ربط را برقرار کردیم تا به ساختن مستند بپردازند.
صدرالحسینی اظهارداشت: سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان چندین مرتبه اعلام نمود که هزینه های هنگفتی برای تأثیرگذاری بر رسانه ها و شبکه های عربی صَرف شده است. او حتی با تمسخر اظهار داشت که شما اعراب این همه هزینه کردید اما مقاومت در منطقه بیشتر از پیش مستحکم شد. ازاین رو می توانیم نتیجه بگیریم که هزینه های هنگفت و صَرف دلارهای نفتی نه تنها در حوزه های سیاسی و نظامی تاثیر نداشته است بلکه تأثیری در حوزه رسانه ای مقاومت نیز برجای نگذاشته است.
این کارشناس منطقه ای عنوان کرد: اگر بخواهیم به برخی ضعف های رسانه ای مقاومت اشاره نماییم شاید یکی از ضعف ها آشنایی کم این رسانه ها از یکدیگر باشد. برگزاری جلسات نظیر جلسه کنونی در خبرگزاری مهر می تواند به پوشش این ضعف ها و رفع آنها کمک نماید. برگزاری جلسات و نشست های تخصصی در این حوزه می تواند نقاط ضعف رسانه های مقاومت را به نقاط قوت تبدیل نماید.
وی همینطور خاطرنشان کرد: ما لازم است به ۳ مسأله در عرصه رسانه ای توجه ویژه داشته باشیم. اول برخورداری از اعتماد به نفس رسانه های مقاومت است. این بدان معناست که رسانه های مقاومت باید خودباوری داشته باشند. دوم شناختن نقاط ضعف رسانه های دشمن است. ما باید بدانیم که رسانه های دشمن نیز نقاط ضعف بسیاری دارند و می بایست از این نقاط ضعف نهایت بهره برداری صورت پذیرد. سوم نیز دشمن شناسی است. دشمن همواره به دنبال تحریف حقیقت ها از راه امپراتوری رسانه ای نظام سلطه است؛ رسانه های مقاومت باید با انعکاس شفاف و سریع اخبار و وقایع، از تحریف حقیقت ها جلوگیری کنند
صدرالحسینی تاکید کرد: فرمایشات مقام معظم رهبری و اظهارات سید حسن نصرالله نقشه راهی را در مقابل رسانه های مقاومت قرار داده است. در انتها می خواهم به فرازهایی از بیانات مقام معظم رهبری در مورد رسانه ها و اهمیت آنها و نقش و وظایفشان اشاره کنم.
وی اظهار داشت: مقام معظم رهبری می فرمایند: امروز دنیا، دنیای رسانه ها و تبلیغ و تبیین است. امروز در مقابل شما امپراتوری خبری دشمنان دنیای اسلام قرار دارد که غالباً در کنترل صهیونیست هاست.
این کارشناس منطقه ای اظهار داشت: مقام معظم رهبری همینطور می افزایند: امروز یک اتوبان یکطرفه خبر و تحلیل از سوی رسانه های خبری به سمت افکار عمومی دنیا - همچون افکار عمومی کشورهای عربی و اسلامی و خود مسلمانان - جاری است.
به گفته این کارشناس مسایل منطقه ای، صهیونیست ها از شروع شروع کار خود، به سمت رسانه های خبری و تبلیغی رفتند و یکی از سیاست های آنها این بود که رسانه های تبلیغی دنیا را قبضه کنند.منبع:

1400/04/20
22:44:14
5.0 / 5
1310
تگهای خبر: ائتلاف , حكم , رهبری , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
محفل