استقبال معاون روحانی از اقدام رییسی و اژه ای در نظرخواهی از جریان های سیاسی

استقبال معاون روحانی از اقدام رییسی و اژه ای در نظرخواهی از جریان های سیاسی

معاون اول رئیس جمهور ضمن اشاره به چالش ها و ابرچالش های پیش روی کشور اظهار داشت: مهم ترین راهکار برای مقابله با این چالش ها و عبور از بحران های پیش رو انسجام و همبستگی داخلی است.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری بامداد امروز(شنبه) در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره ملی زن و علم(جایزه مریم میرزاخانی) ضمن اشاره به مسائل و مشکلاتی نظیر خشکسالی و کمبود آب، شیوع بیماری کرونا و تحریم های ظالمانه آمریکا اظهار داشت: دعوت رئیس جمهور منتخب و رئیس جدید قوه قضاییه از جریان های سیاسی برای عرضه پیشنهاد و راهکار به منظور عبور از بحران های پیش روی کشور اقدام پسندیده ای است. ما در این شرایط احتیاج به گفتگو، افزایش همدلی و به رسمیت شناختن نخبگان و سرمایه های فکری کشور داریم تا بتوانیم از همه ظرفیت ها برای حل مسائل مردم استفاده نماییم.
وی عنوان کرد: این که سران سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه از یک جریان سیاسی هستند و نهادهای حاضر هم نوعا از آنها حمایت می کنند و از همان جریان هستند می تواند به حل مسائل کشور کمک نماید اما آنچه مهم تر از همه اینهاست همراهی و همدلی مردم است تا دولت با پشتوانه همه مردم و برنامه ریزی عالمانه بتواند مشکلات را حل و فصل کند.
جهانگیری خاطرنشان کرد: اگر نتوانیم بموقع با مشکلات و چالش ها مقابله نماییم آنها به مسائل پیچیده ای تبدیل می شوند. امروز مبحث آب یکی از بزرگترین مشکلات کشور است به صورتی که وقتی شایعه انتقال آب از جایی به جای دیگر منتشر می شود فورا به مساله سیاسی و امنیتی تبدیل می شود.
معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: زمانی که برخی اخطار می دادند که باید برداشت از آبهای زیرزمینی را محدود نماییم، عده ای دیگر می گفتند در برداشت از آبها نباید بخل داشت. بگذارید سطح زیرکشت محصولات کشاورزی بیشتر شود اما امروز شاهد می باشیم که دشتهای کشور گرفتار برون نشست شده اند و حتی در تأمین آب آشامیدنی مردم با مشکل روبرو شده ایم. این حقیقت نشان داده است که باید به هشدارهای دانشمندان و دلسوزان در عرصه های مختلف توجه جدی تری نشان داد.
وی ضمن اشاره به مبحث تحریم های آمریکا و پیروزی راهبرد مقاومت حداکثری ملت صبور ایران در مقابل سیاست فشار حداکثری آمریکا اظهار داشت: مقامات آمریکایی هم در دولت قبل و هم در دولت فعلی این شکست را قبول کرده اند. باید با مسائل در ارتباط با تحریم، مدبرانه و دلسوزانه برخورد شود تا مشکلات سریعتر از پیش روی دولت و ملت برداشته شود.
جهانگیری نتایج منفی کرونا بخصوص در حوزه اشتغال را خاطرنشان کرد و اضافه کرد: تنها در بخش خدمات کشور یک میلیون نفر اشتغال از دست رفت، باید به سرعت این مسائل کمرنگ شده و آثار منفی آن به حداقل برسد.
معاون اول رئیس جمهور خشکسالی و آثار منفی آن در حوزه های مختلف را خاطر نشان ساخت و اظهار داشت: 12 هزار مگاوات برق کشور از راه نیروگاه های برق آبی تأمین می شد که امروز به دو تا سه هزار مگاوات رسیده است و خیلی ها با عنایت به پیشبینی ها درباره کاهش نزولات جوی در پاییز سالجاری پیشنهاد می کنند که باید آب پشت سدها را برای مصرف شرب مردم در گوشه و کنار کشور نگه داشت.
وی در ابتدای سخنان خود ضمن قدردانی از برگزار کنندگان جشنواره ملی زن و علم، اظهار داشت: دانشگاهیان در سال های گذشته همراهان مهمی برای مسؤلان کشور در گره گشایی از مشکلات پیش روی دولت و مسؤلان بوده اند به صورتی که در ابتدای تحریم های آمریکا با برخی از روسای دانشگاه ها مسائل را درمیان گذاشتم و بلافاصله کارگروه هایی در دانشگاه ها تشکیل شد و برای هر یک از دغدغه ها در حوزه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی راهکار و پیشنهاد به دولت عرضه شد و بنده این پیشنهادات را به وزارت خانه های ذیربط و کمیسیون های دولت ارجاع دادم تا برای عبور از تحریم ها از آنها استفاده گردد.
جهانگیری تصریح کرد: دانشگاه کانون زنده و حیات بخش و دارای راهکار برای حل مسائل است که باید مورد توجه مسؤلان قرار گیرد چونکه توسعه علم و فناوری از مهم ترین جهت گیری های کشور است. ایران به توسعه نمی رسد مگر آنکه به توسعه علمی برسد و توسعه علمی و فناوری محقق نمی گردد مگر این که به دانشگاه ها اهتمام ویژه ای شود.
معاون اول رئیس جمهور ضمن اشاره به تلاش دولت برای رفع نیازهای دانشگاهیان بخصوص در حوزه ارزی، اظهار داشت: دولت با همه مضیقه ها کوشش کرد بودجه لازم برای تحقیقات و پشتیبانی از دانشگاهیان را به صورت کامل اختصاص دهد اما ما می دانیم که این اقدام در مقابل مشکلات و کمبودها بسیار ناچیز است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود بزرگداشت و الگوسازی برای شخصیت های علمی در حوزه های مختلف را سنتی نیکو و پرارزش خواند و ضمن اشاره به بزرگداشت پروفسور مریم میرزاخانی اظهار داشت: پروفسور مریم میرزاخانی دانشمندی بزرگ در سطح علمی و بین المللی بود، به لحاظ رفتار و اخلاق انسانی در عمر کوتاه پربرکت خود، شاخص به حساب می آمد و بعنوان یک زن با فهم مسائل جهان پیرامونی خود بر آورده های جهانی و علمی افزود. ازاین رو لازم بود که برای ایشان مراسم بزرگداشت برگزار گردد.
جهانگیری ضمن اشاره به این که زنان کشور در همه حوزه ها موفق عمل کرده اند به تمام کسانی که مفتخر به دریافت جایزه شده اند تبریک گفت و اضافه کرد: اطمینان دارم که زنان کشور می توانند در همه حوزه های علمی، ورزشی و کارآفرینی به الگو مبدل شوند.
معاون اول رئیس جمهور ضمن اشاره به اعطای جایزه کارآفرینی به یک زن در این مراسم، اظهار داشت: کارآفرینی کاری با ریسک بالاست که شجاعت ویژه ای در تصمیم گیری ها می طلبد و زنان برجسته کشور در سطح شرکتهای دانش بنیان و کارآفرین دستاوردهای برجسته ای داشتند.
وی با اشاره به اینکه امروز 25 درصد مدیریت کشور در دست زنان است و 30 درصد اساتید و هیات علمی دانشگاه ها را زنان تشکیل می دهد، اظهار داشت: بعنوان مدیری که ناظر بر عملکرد مدیران ارشد کشور هستم شهادت می دهم زنان در حوزه هایی که مسئولیت قبول کردند، خوش درخشیدند. امروز ما معاون وزیر و سفیر زن داریم که در مأموریت های خود کارنامه مثبتی به ثبت رسانده اند.
جهانگیری اضافه کرد: پرفسور میرزاخانی در حوزه ریاضیات کار می کرد اما به اعتبار نقش ایشان روز تولدشان به عنوان روز زن و ریاضی در جهان نامگذاری شد. او حس وطن پرستی و تعلق به سرزمین بالایی داشت و می خواست که فرزندش شناسنامه ایرانی داشته باشد به خاطر این درخواست، دولت و مجلس قانونی تصویب کردند که فرزندان مادران ایرانی بتوانند تابعیت ایرانی بگیرند. این قانون سبب شد که خیلی از افراد محروم جامعه بتوانند برای فرزندانشان شناسنامه ایرانی بگیرند و تابعیت ایرانی داشته باشند.
معاون اول رئیس جمهور ضمن اشاره به این که در شرایط دشوار سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور برگزاری این بزرگداشت ها امید به آینده و اعتماد افراد را به خود و جامعه بالا می برد خاطرنشان کرد: چهره های سرشناس و الگو سبب می شود مردم به این نتیجه برسند که در مشکلات هم میتوان به قله ها دست یافت.
وی اظهار داشت: وقتی یک نابغه و نخبه به علت بیماری سرطان درگذشت انگیزه هایی در جامعه به وجود آمد و خیرینی به میدان آمدند تا با سرمایه گذاری در مناطق محروم یا مراکز درمانی کمک کنند تا نخبگان شناسایی شده و یا بیماری های خاص از میان برود تا از فرزندان کشور حمایت و حفاظت شود.
جهانگیری در انتها اضافه کرد: نباید از نقش پدران، مادران، همسران و فرزندان سرآمدان و دانشمندان کشور غفلت کرد. بعضی از آنها حاضر نشدند که کمترین امتیازی از قبل فرزندان خود بدست آورند بلکه آنرا به فرصتی برای کشور تبدیل کردند.
در این مراسم که وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده حضور داشتند به 25 نفر از برگزیدگان لوح و تندیس اهدا شد.
همچنین معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده لوح تقدیری به دکتر جهانگیری به خاطر پشتیبانی از فرصت ها و طرح های در ارتباط با زنان در دولت دوازدهم اهدا کرد.
غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن اشاره به میزان مشارکت دختران در کنکور سال جاری و افزایش اساتید زن دانشگاه ها به 30 درصد اظهار داشت: حضور و فعالیت زنان کشور مایه افتخار و مباهات است و باید تلاش نماییم این فضا بیشتر از پیش فراهم گردد.
ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواه هم ضمن اشاره به طرح های انجام شده برای توانمند سازی زنان کشور اظهار داشت: مدیریت زنان در عرصه های مختلف راهگشا بوده و امروز در حوزه علم و فناوری هم کارنامه درخشانی از آنها به جای مانده است.1400/04/19
18:43:45
5.0 / 5
1080
تگهای خبر: اقتصاد , تصویب , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان محفل
محفل