ادامه همكاری ایران، روسیه و تركیه برای نابودی تروریسم در سوریه

ادامه همكاری ایران، روسیه و تركیه برای نابودی تروریسم در سوریه

به گزارش محفل جمهوری اسلامی ایران، روسیه و ترکیه در آخر شانزدهمین دور مذاکرات سوریه در نورسلطان قزاقستان در بیانیه مشترکی اعلام کردند: به همکاریهای خود تا از بین بردن کامل داعش و دیگر گروه های تروریستی در سوریه ادامه می دهند.


به گزارش محفل به نقل از ایرنا در این بیانیه که امروز پنجشنبه صادر شد، سه کشور اجرای کامل توافق نامه ها و حفظ ثبات در ادلب را ضروری دانستند.

بر طبق این بیانیه ایران، روسیه و ترکیه مصمم به مخالفت با برنامه های جدایی طلبانه در شرق فرات سوریه هستند.

این بیانیه مشترک می افزاید: روسیه، ایران و ترکیه توقیف غیرقانونی نفت و انتقال درآمد حاصل از فروش نفت متعلق به سوریه را نمی پذیرند.

این بیانیه اظهار داشت: ایران، روسیه و و ترکیه حملات نظامی اسرائیل به سوریه را محکوم می کنند، این حملات نقض مقررات بین المللی است، باید متوقف شود.

در این بیانیه آمده است: «آنها عزم خودرا برای مخالفت با برنامه های تجزیه طلبانه با هدف تضعیف وحدت سوریه و تهدید امنیت ملی کشورهای همسایه مجدداً تأیید کردند.»

طرفین توافق کردند که دستیابی به امنیت و ثبات طولانی مدت در شمال شرقی سوریه تنها برمبنای حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه امکان پذیر است.

در بیانیه آمده است: «ما بطور دقیق وضعیت منطقه کاهش تنش در ادلب را بررسی و بر لزوم حفظ صلح بوسیله اجرای کامل توافقات موجود در مورد ادلب تاکید کردیم.»

«نمایندگان جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و ترکیه بعنوان کشورهای ضامن قالب آستانه بر مخالفت خود با توقیف غیرقانونی و انتقال درآمدهای نفتی که باید متعلق به جمهوری عربی سوریه باشد، تاکید کردند.

طرفین همین طور از افزایش حضور و فعالیت تروریستی گروه تحریر الشام و سایر سازمان های تروریستی وابسته به آن، که غیرنظامیان را تهدید می کند، نگرانی جدی نشان دادند.

در این بیانیه اعلام گردید که نشست بعدی فرمت «آستانه» با موضوع سوریه تا اختتام امسال (میلادی) برگزار می گردد.

شانزدهمین دور مذاکرات بین المللی سوریه در قالب آستانه از روز چهارشنبه با حضور هیات هایی از جمهوری اسلامی ایران، روسیه، ترکیه، دولت سوریه و معارضان سوریه در شهر نورسلطان قزاقستان انجام شد.
«علی اصغر خاجی» دستیار ارشد وزیر امور خارجه ایران در امور سیاسی ریاست هیات ایرانی حاضر در این جلسه را برعهده داشت.
وضعیت سوریه، کارهای کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو، کمک های بین المللی و برخی اقدامات همچون مبادله زندانیان، آزادی گروگان ها همچون محورهای این مذاکرات اعلام گردید.

پانزدهمین نشست روند آستانه اواخر سال قبل در «سوچی» روسیه انجام شد.منبع:

1400/04/19
11:18:11
5.0 / 5
1090
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
محفل